Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamieszki w egipcie
22.04.2011 18:51

Gubernator chrześcijanin? Egipcjanie nie chcą

Protesty trwają od czasu wyznaczenia koptyjskiego gubernatora na stanowisko. Uczestniczą w nich też Koptowie, bo urzędnik był związany z Mubarakiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(James Buck/CC/Flickr)

*Dziesiątki tysięcy Egipcjan pod wodzą islamskich ekstremistów demonstrowały ósmy dzień z rzędu przeciwko nominacji na gubernatora prowincji Kina na południu Egiptu chrześcijanina - Kopta. *

Protestujący domagali się jego ustąpienia - pisze AFP, powołując się na źródło w miejscowych służbach bezpieczeństwa. Przed trzema dniami agencja dpa pisała, że pod naciskiem wielodniowych protestów Imad Michail ustąpił za stanowiska.

Protesty rozpoczęły się ponad tydzień temu, gdy Imada Michaila wyznaczono na stanowisko gubernatora prowincji Kina, gdzie mieszka wielu chrześcijan i która jest miejscem napięć na tle wyznaniowym.

Według policji manifestanci zgromadzili się przed biurem gubernatora, zablokowali także główne drogi i linię kolejową, mimo iż podczas modłów duchowni apelowali o zaprzestanie protestów.

Agencja AFP zwraca uwagę, że wśród manifestantów są zarówno muzułmanie, w tym salafici, jak i chrześcijańscy Koptowie, którzy też są przeciwni nominacji kogoś, kto zajmował wysokie stanowisko za rządów obalonego prezydenta Hosniego Mubaraka. Poza tym mieszkańcy regionu uważają, że poprzedni koptyjski gubernator nie zdołał rozwiązać napięć religijnych w prowincji.

Telewizja państwowa Egiptu zapowiedziała, że premier Essam Szaraf wkrótce złoży wizytę w regionie w celu rozwiązania kryzysu. Nie udało się to szefowi MSW Mansurowi el-Essawiemu, który był w prowincji w niedzielę.

Chrześcijanie koptyjscy stanowią około 10 proc. 78-milionowej ludności Egiptu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t100841.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pierwszy;od;30;lat;ambasador;iranu;w;egipcie,168,0,814760.html) Pierwszy od 30 lat ambasador Iranu w Egipcie Irańskie władze wyznaczyły ambasadora w Egipcie, po tym jak stosunki dyplomatyczne zostały wznowione po ustąpieniu egipskiego prezydenta Hosniego Mubaraka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t132158.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mubarak;jeszcze;posiedzi;-;15;dni;w;areszcie,151,0,817047.html) Mubarak jeszcze posiedzi - 15 dni w areszcie Mubarakowi zarzuca się sprzeniewierzenie państwowych pieniędzy, oraz odpowiedzialność za krwawe tłumienie antyprezydenckich demonstracji, w których zginęło 846 osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t84758.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;chca;zwalczac;palestynskiego;szmuglu,215,0,810199.html) Nie chcą zwalczać palestyńskiego szmuglu Egipt przestał budować podziemny stalowy mur na granicy ze Strefą Gazy.
Tagi: zamieszki w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz