Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Guardian: opublikowaliśmy 1 proc. tego, co ujawnił Snowden

0
Podziel się:

Wydawca brytyjskiego dziennika Alan Rusbridger poinformował, że na informacje uzyskane od Snowdena składa się aż 58 tys. plików.

Guardian: opublikowaliśmy 1 proc. tego, co ujawnił Snowden
(PAP/EPA)

Wydawca brytyjskiego dziennika _ Guardian _ Alan Rusbridger poinformował, że gazeta opublikowała dotąd jedynie 1 proc. materiałów otrzymanych od byłego współpracownika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA) Edwarda Snowdena.

Rusbridger powiedział to na posiedzeniu komisji spraw wewnętrznych Izby Gmin, która zajęła się przeciekami danych wywiadowczych, opublikowanych przez brytyjski dziennik, co ujawniło skalę działalności szpiegowskiej USA a także innych krajów, w tym Wielkiej Brytanii.

Rusbridger powiedział, że na informacje uzyskane od Snowdena składa się 58 tys. plików, natomiast redakcja dokonała ostrej selekcji, podejmując decyzje, co opublikować. Podkreślił, że nie ujawniła zwłaszcza nazwisk żadnych agentów wywiadu i nie naraziła ich na niebezpieczeństwo.

Snowden w maju zbiegł z USA do Hongkongu, a następnie znalazł się w Rosji, gdzie uzyskał roczny azyl. Przekazał dziennikarzom _ Guardiana _ dokumenty, z których wynika, że amerykańskie służby podsłuchiwały rozmowy telefoniczne 35 czołowych polityków na świecie, w tym kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Ujawnił także, że NSA utrzymuje system inwigilacji internetu PRISM, wykorzystując do tego dane na serwerach takich firm jak Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Apple, Skype i YouTube. Z jego informacji wynikało również, że NSA zakładała podsłuchy w instytucjach unijnych, co wywołało oburzenie w wielu krajach UE.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t277961.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/afera;snowdena;guardian;odpowie;za;publikacje;przed;parlamentem,122,0,1418106.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Guardian" odpowie za Snowdena? Adwokat ministerstwa spraw wewnętrznych zakwalifikował publikację przez _ Guardiana _ dokumentów Snowdena jako potencjalny _ akt terroryzmu _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t246149.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wywiady;szpieguja;internet;i;telefony,179,0,1413555.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wywiady szpiegują internet i telefony Służby wywiadowcze wypracowały zaawansowane metody masowej kontroli internetu i połączeń telefonicznych w ciągu ostatnich pięciu lat - pisze _ Guardian _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t286947.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ponad;miliard;zlotych;rocznie;wydajemy;na;sluzby;specjalne,148,0,1408660.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Miliard złotych rocznie na służby specjalne To aż pięć różnych instytucji. Zobacz, które kosztują najwięcej i co nam mogą zrobić.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)