Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gruzja: były premier skazany na pięć lat więzienia

0
Podziel się:

Sąd uznał za winnego byłego premiera Gruzji Wano Merabisziwilego i skazał go na pięć lat więzienia za nadużycia finansowe i nepotyzm.

Gruzja: były premier skazany na pięć lat więzienia
(miss_rubov/CC/flickr)

Sąd miejski w Kutaisi uznał za winnego byłego premiera Gruzji Wano Merabisziwilego oraz bliskiego współpracownika ówczesnego prezydenta Micheila Saakaszwilego i skazał go na pięć lat więzienia za nadużycia finansowe i nadużycie uprawnień służbowych, w tym za tworzenie fikcyjnych miejsc pracy dla stronników swojej partii.

Drugi oskarżony w tej samej sprawie, były minister zdrowia i pracy Zurab Cziaberaszwili, został skazany na grzywnę w wysokości 50 tys. lari (ok. 28 tys. dolarów).

Gruzińska media piszą, że wyrok na Merabiszwilego został orzeczony z uwzględnieniem założeń ogłoszonej w ubiegłym roku amnestii.

Były premier i zarazem były szef MSW Gruzji został zatrzymany pod koniec maja 2013 roku. Był kolejnym wysokiej rangi przedstawicielem poprzedniej ekipy rządzącej aresztowanym pod zarzutem korupcji i nadużycia władzy.

Merabiszwilego, bliskiego współpracownika ówczesnego prezydenta Micheila Saakaszwilego i sekretarza generalnego prezydenckiej partii Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN), pozostawiono w areszcie. Zatrzymanego razem z nim Cziaberaszwilego wypuszczono za kaucją.

Żaden z podsądnych nie przyznał się do winy. Merabiszwili twierdzi, że jest ofiarą politycznego prześladowania ze strony obecnych władz i że sąd ugiął się pod ich presją. Obrona zapowiedziała zaskarżenie wyroku.

Czytaj więcej w Money.pl
Gruzja apeluje: "Nie jeździe do Abchazji" MSZ Gruzji zaapelowało do gości przybyłych do rosyjskiego Soczi na zimowe igrzyska olimpijskie, aby nie podróżowali do pobliskiej Abchazji, gruzińskiej separatystycznej republiki.
Były premier Gruzji chce kontrolować rząd _ - Być wolnym obywatelem to największa radość, lecz jednocześnie największe brzemię. Dlatego utworzyłem organizację Obywatel _ - powiedział 57-letni Iwaniszwili.
To pierwszy taki lot do Soczi od ponad 10 lat Według niej w samolocie było tylko 15 pasażerów.
McCain ostro krytykuje szefa NATO. Za co? -_ Wydaje się, że sekretarz generalny czuje się w obowiązku codziennie rano po przebudzeniu powiedzieć: nigdzie się nie zaangażujemy. Zastanawiam się gdzie się zaraził tą chorobą - _ powiedział McCain.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)