Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
donald tusk
01.09.2014 12:21

Gronkiewicz-Waltz: "Kopacz najmocniejszą kandydatką na premiera"

Czy będzie też szefową PO?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)

_ - Marszałek Sejmu Ewa Kopacz jest najmocniejszą kandydatką na premiera po Donaldzie Tusku, który w sobotę został wybrany na przyszłego szefa Rady Europejskiej _ - uważa prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jej zdaniem Kopacz będzie też szefową PO.

Pytana o przyszłego premiera, prezydent stolicy oceniła, że _ najmocniejszą kandydatką jest Ewa Kopacz _. _ Natomiast to musi ustalić premier z prezydentem i oczywiście z koalicjantem. To są te podmioty, które będą decydowały o następnym premierze _ - zastrzegła w rozmowie z dziennikarzami Gronkiewicz-Waltz.

_ - Myślę, że pani marszałek byłaby dobrym premierem _ - dodała prezydent Warszawy, która jest także wiceprzewodniczącą PO.

Pytana, kto powinien być szefem Platformy Obywatelskiej, prezydent miasta przypomniała, że statut partii zakłada, że pierwszy wiceprzewodniczący, czyli obecnie Kopacz, w czasie nieobecności przewodniczącego wypełnia wszystkie obowiązki lidera. _ Sądzę, że w tym kierunku pójdą działania _ - oceniła Gronkiewicz-Waltz.

W jej opinii łącznie przez Tuska przewodniczenia w Radzie Europejskiej z szefowaniem PO byłoby niezgodne z dobrym obyczajem. _ - Chociaż prawo tego nie zabrania, myślę, że dobry obyczaj mówi, że on powinien jednak z funkcji przewodniczącego partii w przyszłości zrezygnować. Ale to byłoby w przyszłości, nie ma tutaj od strony formalnej takiego nakazu. Raczej to jest kwestia dobrego obyczaju _ - powiedziała.

Gronkiewicz-Waltz oceniła, że wybór Tuska na stanowisko w Brukseli będzie miała wpływ na pozycję PO w kampanii przed zaplanowanymi na listopad wyborami samorządowymi. _ - W najśmielszych marzeniach nikt nie oczekiwał, że po byciu członkiem UE 10 lat tzw. prezydentem Europy zostanie Polak _ - powiedziała.

Choć przyznała, że nie od początku była tego zdania, to oceniła, że wybór Tuska na nowe stanowisko to bardzo dobra wiadomość dla PO. Zdaniem Gronkiewicz-Waltz pokazuje to, że wbrew opiniom opozycji Tusk uważany jest za premiera sukcesu. - _ Nie bierze się do struktur europejskich na szefa kogoś, kto nie udowodniłby wcześniej, że jest skutecznym politykiem, takim, który ma sukces - w postaci, no chociażby niewystąpienia poważnych objawów kryzysu, myśmy mieli tylko spowolnienie gospodarcze. Teraz chyba już wszyscy uwierzą, że naprawdę jesteśmy zieloną wyspą _ - powiedziała prezydent Warszawy.

Pytana, czy nie obawia się dekompozycji PO, gdy zabraknie silnego lidera, Gronkiewicz-Waltz oceniła, że wszyscy są tak skoncentrowani na wyborach, najpierw samorządowych, a za rok parlamentarnych, że zarówno zmiana władz w Platformie, jak i zmiana rządu dokona się w sposób _ aksamitny _. _ _

_ - Sądzę, że każdy ma taki instynkt samozachowawczy, polegający na tym, że przed wyborami trzeba myśleć o tym, żeby mieć jak najwięcej posłów i żeby indywidualnie każdy też o sobie myślał, że musi zostać posłem w partii, która ma - wydaje się dzisiaj - dużo większe szanse na to, żeby rządzić po raz kolejny _ - mówiła prezydent stolicy.

Gronkiewicz-Waltz wzięła udział w rozpoczęciu roku szkolnego w nowej podstawówce na Białołęce. To jedna z trzech szkół wybudowanych niedawno w tej dzielnicy.

Donald Tusk został wybrany na szefa Rady Europejskiej podczas sobotniego szczytu w Brukseli. Obowiązki ma przejąć 1 grudnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk ma większe popracie od duńskiej premier, ale co z Polską? Decyzja o tym, kto na najbliższe 5 lat zastąpi Hermana Van Rompuy'a, zapadnie jutro na szczycie przywódców 28 krajów Unii Europejskiej.
"Gronkiewicz- Waltz podjęła trudną decyzję" Prezydent Warszawy zdecydowała wczoraj , że znany ginekolog przestanie być dyrektorem szpitala Świętej Rodziny.
Donald Tusk spotka się z Ewą Kopacz. Tematem... Marszałek Sejmu jest kandydatką na nowego szefa rządu. We wtorek oficjalne potwierdzenie?
Tagi: donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz