Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Greenpeace krytykuje ustawę hiszpańskiego rządu

0
Podziel się

Kraj "robi gigantyczny krok wstecz w kwestii ochrony środowiska".

Greenpeace krytykuje ustawę hiszpańskiego rządu
(Moody75/CC/Flickr)
bEqoELOZ

Greenpeace skrytykował uchwaloną w maju przez hiszpański parlament ustawę o ochronie wybrzeża, która zdaniem tej organizacji ułatwia urbanizację terenów przybrzeżnych i sprawia, że kraj _ robi gigantyczny krok wstecz w kwestii ochrony środowiska _.

- _ Nowe prawo bardzo nas martwi. Cofa nas do lat 60., jeśli chodzi o ochronę środowiska _ - powiedziała na konferencji prasowej w Madrycie Pilar Marcos, która odpowiada w Greenpeace za ochronę wybrzeża. - _ Dosłownie wchłonęliśmy hiszpańskie wybrzeże _ - dodała.

Kontrowersyjna ustawa przewiduje zmniejszenie w niektórych wypadkach ze 100 do 20 metrów długości obszaru, który będzie podlegał ścisłej kontroli przed wydaniem pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych, napraw czy remontu.

bEqoELPb

Organizacja broniąca środowiska zamierza w październiku złożyć w UE petycję przeciwko tej ustawie, która według ekologów jest niezgodna z dziewięcioma europejskimi dyrektywami. Dotychczas udało się zebrać 150 tys. podpisów.

_ Prawie połowa wybrzeża Morza Śródziemnego jest już zabudowana i teraz pozwalamy, by kolejne 50 proc. zostało zalane betonem _ - ubolewała Marcos, przedstawiając raport.

Wynika z niego, że tereny zabudowane w pasie 500 metrów od śródziemnomorskiego wybrzeża wzrosły z 24 proc. w 1987 roku do 43 proc. w 2005 roku. _ Niektóre gminy sprzedały dużą część swojego dziedzictwa naturalnego _, czego rezultatem były _ zniszczenia i urbanizacja _ - czytamy w raporcie.

Jeśli tempo to będzie się utrzymywało, wybrzeże Morza Śródziemnego w Hiszpanii _ może zostać całkowicie zniszczone _ za 124 lata - twierdzi Greenpeace.

bEqoELPh

Choć kryzys wstrzymał _ szał budowlany _ w Hiszpanii, popyt na mieszkania na południowym wybrzeżu wciąż jest silny, a nowa ustawa ułatwia lokalnym władzom uzyskanie pozwoleń na projekty związane z nieruchomościami.

_ - Pod pretekstem wyjścia z recesji ryzykuje się, że z powodu niedbałych kontroli zaakceptowane będą byle jakie projekty budowlane _ - ostrzegała Marcos.

Czytaj więcej w Money.pl
Autobus z ogrodem na dachu. To nie żart Po hiszpańskich metropoliach będą jeździć autobusy z ogrodami na dachach. W pierwszej kolejności pojazdy zostaną zakupione przez miasta, które mają niewiele obszarów zielonych.
Spór o Gibraltar. Będą dalsze rozmowy Hiszpański premier powiedział Cameronowi, że konflikty należy rozwiązywać uczciwie oraz przejrzyście - czytamy w komunikacie rządu w Madrycie.
Premier tłumaczy się z afery. _ Pomyliłem się _ Szef hiszpańskiego rządu podkreślił, że przede wszystkim chce zdementować kłamstwa i manipulacje dotyczące swej osoby.
bEqoELPC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)