Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Graś: w ciągu tygodni projekt o związkach partnerskich

0
Podziel się:

Parlamentarny zespół klubu PO pracuje w Sejmie nad projektem. Propozycja będzie gotowa...

Graś: w ciągu tygodni projekt o związkach partnerskich
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Parlamentarny zespół klubu PO pracuje w Sejmie nad projektem dot. związków partnerskich; propozycja będzie gotowa w ciągu kilku, kilkunastu tygodni - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś.

Graś podkreślił w TVP1, że zespół pracuje nad projektem, _ co do którego już nie będzie żadnych wątpliwości _. Pytany, czy prace toczą się w Sejmie, czy w Kancelarii Premiera, odparł, że w Sejmie. _ Tu dementuję zdecydowanie, że jakiekolwiek prace w Kancelarii Premiera się toczą _ - zaznaczył rzecznik rządu.

Podkreślił, że legislatorzy z kancelarii premiera - jeśli będzie takie życzenie marszałek Sejmu Ewy Kopacz i izby - są gotowi przedstawić swoje opinie na temat rozwiązań zaprezentowanych w projekcie.

_ - Ale ten projekt przygotowuje zespół parlamentarny klubu PO i co do tego projektu zarówno sejmowi, jak i rządowi legislatorzy będą zgłaszać uwagi, będą go oceniać pod względem konstytucyjnym po to, by już nie było żadnych wątpliwości, że te rozwiązania, które opuszczą parlament, są zgodne z konstytucją _ - powiedział Graś.

Pytany, kiedy projekt trafi na biurko premiera Donalda Tuska, odparł: _ Prace się toczą, ja myślę, że to jest kwestia kilku, kilkunastu tygodni, kiedy ten projekt będzie gotowy _.

W poniedziałek _ Rzeczpospolita _ napisała, że prezydent Bronisław Komorowski nie chce ustawy o związkach partnerskich, a w zamian ma własną propozycję. Projekt prezydenta jest bardziej konserwatywny od tych odrzuconych przez Sejm; ogranicza się do dwóch ułatwień dla osób żyjących w związkach nieformalnych, także homoseksualnych - chodzi o ułatwienia w uzyskiwaniu informacji o stanie zdrowia partnera oraz zwolnienie z podatku spadkowego w razie jego śmierci - donosi dziennik.

O tę publikację pytana była we wtorek w radiowej Trójce marszałek Sejmu Ewa Kopacz. _ Wtedy, gdy byliśmy w największym ogniu dyskusji o kształcie ostatecznym projektu, który Platforma mogłaby przedstawić, spotykałam się z prawnikami, nawet powołałam sobie taki zespół w Kancelarii Sejmu, gdzie wypowiedzieli się na temat tego, czy rzeczywiście można dzisiaj zmieniać przepisy w innych ustawach i to załatwi sprawę _ - mówiła Kopacz. Podkreśliła, że usłyszała wówczas jednoznacznie od prawników, iż _ nie można tego zrobić nie nazywając, czyli nie instytucjonalizując tego związku _.

_ - Czyli musi być nazwa tego wspólnego pożycia w przypadku par chociażby homoseksualnych, żeby można było te przepisy w innych ustawach do tego podmiotu nowelizacji przysposobić. Uważam, że projekt ustawy, jaki by nie był, musi zawierać instytucjonalizację takich związków _ - oceniła marszałek Sejmu.

W klubie PO pod koniec lutego powstał trzyosobowy zespół, który ma pracować nad projektem ws. związków partnerskich. Pod koniec stycznia Sejm odrzucił trzy projekty ustaw w sprawie związków partnerskich: i autorstwa PO, i złożone przez Ruch Palikota oraz SLD. Przeciwko odrzuceniu projektów głosowali wszyscy posłowie SLD i RP. Oprócz posłów PiS i SP, którzy wnioskowali o odrzucenie ich w pierwszym czytaniu, przeciw projektom opowiedzieli się też posłowie PSL oraz część posłów PO.

W ub. tygodniu premier Donald Tusk powiedział, że projekt PO dot. związków partnerskich powinien trafić do Sejmu w ciągu dwóch miesięcy. Jak dodał, _ wiele wskazuje na to _, że będzie to jeden, a nie dwa projekty. Propozycja PO ws. związków nie będzie rewolucyjna - zastrzegł.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten dokument wstrząśnie rządem Tuska? PiS przygotował podsumowanie 5-letnich koalicji Platformy i PSL. _ Są w nim zawarte konkretne fakty i wyliczenia _.
PiS obali rząd Tuska? Politycy ujawniają, jak to się skończy Partia Jarosława Kaczyńskiego nie ukrywa, że chce doprowadzić do wcześniejszych wyborów.
"Związki partnerskie to nie wrota piekielne" Poseł liczy na merytoryczną dyskusję w tej sprawie i skierowanie projektu PO do prac w komisji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)