Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gowin ujawnia kiedy zmiany w prokuraturze

0
Podziel się:

Nowe rozwiązania ustawowe dotyczące prokuratury mogą wejść w życie w drugiej połowie roku.

Gowin ujawnia kiedy zmiany w prokuraturze
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Nowe rozwiązania ustawowe dotyczące prokuratury mogą wejść w życie w drugiej połowie roku - zapowiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Prokurator generalny Andrzej Seremet przesłał do MON wniosek w sprawie powołania nowego naczelnego prokuratora wojskowego w miejsce gen. Krzysztofa Parulskiego. Na stanowisko to powołuje prezydent na wniosek prokuratury złożony w porozumieniu z MON. Tymczasem prezydent Bronisław Komorowski ocenił, żewnioski natury personalnej tylko pogłębiają kryzys w prokuraturze, a nie go rozwiązują.

_ - Nie wypowiadam się w kwestiach personalnych, bo w tej sprawie to nie leży w kompetencjach ministra sprawiedliwości. Natomiast będę dążył do uporządkowania sytuacji w prokuraturze tymi narzędziami, które jako minister sprawiedliwości posiadam, czyli narzędziami legislacyjnymi _ - zadeklarował w RMF FM Gowin.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/235/m134891.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydent;niezadowolony;z;konfliktu;w;prokuraturze,72,0,1010248.html) *Komorowski: U mnie tego problemu nie ma * Konflikt w prokuraturze powinien zostać rozwiązany przez parlament, na drodze zmian ustawowych - uważa Bronisław Komorowski. - W mojej ocenie będą i decyzje ustawowe, i decyzje personalne. Pytanie, jaka będzie kolejność _ - dodał minister. Przypomniał, że prezydent mówił, iż najwłaściwszym sposobem reakcji na problemy śledczych byłaby zmiana ustawy o prokuraturze. Gowin podkreślił też, że prezydent opowiedział się za włączeniem prokuratury wojskowej do cywilnej. Pytany, kiedy weszłaby w życie nowa ustawa, Gowin odpowiedział: _ Sądzę, że w drugiej połowie roku _.

Minister sprawiedliwości opowiedział się też za _ zwiększeniem kompetencji prokuratora generalnego w obrębie prokuratury _. Jego zdaniem kwestie personalne powinny być w gestii przełożonego, przy czym prezydent powinien mieć wpływ na powoływanie przełożonego wojskowych śledczych.

_ - W przypadku szefa dzisiaj jeszcze odrębnej prokuratury wojskowej, a mam nadzieję, że już niedługo pionu wojskowego w obrębie prokuratury cywilnej, jakieś kompetencje powinny być pozostawione prezydentowi, bo to on jest zwierzchnikiem sił zbrojnych _ - ocenił Gowin.

Jego zdaniem powinna zwiększyć się kontrola parlamentu nad prokuraturą. _ - Nie chodzi mi o zwiększenie kompetencji władzy wykonawczej, rządu. A już zupełnie nieprzekraczalną granicą byłby powrót do sytuacji, w której jakikolwiek polityk - czy to minister sprawiedliwości, czy premier, czy prezydent - mieliby możliwość ingerowania w konkretne śledztwo _ - powiedział Gowin.

Czytaj w Money.pl
Parulski na przegranej pozycji. To opinia... Poseł Ruchu Palikota ocenia, że współpraca na linii prokuratura wojskowa i cywilna, w aspekcie ostatnich dramatycznych wydarzeń, jest bardzo utrudniona.
Kaczyński o rycerskości Prezes PiS zaznaczył, że likwidacja wojskowego wymiaru sprawiedliwości nie może być procesem nagłym, ale _ trzeba to załatwić _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)