Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
deregulacja zawodów
21.11.2012 08:41

Gowin spotka się dziś z Kaczyńskim

Politycy będą rozmawiać o najnowszych propozycjach resortu, w tym m.in. o projekcie deregulacyjnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin spotka się w środę w Sejmie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i prezydium klubu PiS, z którym ma rozmawiać o najnowszych propozycjach resortu, w tym m.in. o projekcie deregulacyjnym - poinformowała dziś rzeczniczka ministerstwa Patrycja Loose.

Według Loose tematem spotkania Gowina z kierownictwem klubu PiS będą propozycje ustawowe ministerstwa sprawiedliwości dotyczące m.in. deregulacji zawodów oraz planowanych zmian w Kodeksie postępowania karnego.

Za trzy tygodnie, 10 i 11 grudnia, ma odbyć się wysłuchanie publiczne w sprawie projektu częściowo lub całkowicie deregulującego dostęp do 50 zawodów - zdecydowała we wtorek na swym pierwszym merytorycznym posiedzeniu sejmowa komisja do spraw deregulacji. Wniosek w sprawie wysłuchania - zgłoszony przez przewodniczącego komisji Adama Szejnfelda (PO) - poparli wszyscy członkowie komisji.

Podczas wysłuchania głos będą mogli zabrać przedstawiciele wszystkich zainteresowanych samorządów zawodowych i organizacji społecznych. Ich reprezentanci będą też uczestniczyć w posiedzeniach komisji dotyczących poszczególnych zawodów.

Projekt rząd przyjął pod koniec września. Jest to pierwszy etap deregulacji. Konsultacje społeczne w tej sprawie trwały kilka miesięcy. Ponad tydzień temu Sejm nie przyjął wniosku SLD, który chciał odrzucenia w pierwszym czytaniu rządowego projektu i jednocześnie skierował ten projekt do nowej - specjalnie utworzonej - komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych.

Minister sprawiedliwości, przedstawiając projekt w Sejmie na początku listopada, wskazywał, że deregulacja jest szansą na znalezienie pracy dla kilkudziesięciu tysięcy młodych Polaków. Zapewnił, że wynikiem deregulacji będzie podniesienie jakości usług, bo na ich straży nie będą stać licencje ani korporacje, ale _ swobodna, uczciwa, sprawiedliwa konkurencja _. Według Gowina pozytywnym następstwem zmiany będzie też spadek cen usług.

Wśród zawodów z pierwszego projektu deregulacji znalazły się m.in. profesje: notariusza, komornika, adwokata, trenerów sportowych, przewodników turystycznych, taksówkarza i geodety. Druga transza, mająca obejmować 91 zawodów, trafiła w październiku do konsultacji. Zapowiadana jest jeszcze trzecia transza, która ma objąć ponad 100 zawodów.

Czytaj więcej w Money.pl
Łatwiej będzie zostać adwokatem i taksówkarzem - deregulacja ruszyła Pakiet ustaw zmieni zasady funkcjonowania niemal 50 zawodów, dotychczas objętych państwową kontrolą.
Zdradzają, co dalej z deregulacją zawodów Pierwsza transza obejmuje całościową lub częściową deregulację 49 zawodów.
Kaczyński nie ustępuje. "To klin w Platformę" PiS nie rezygnuje z planów zorganizowana okrągłego stołu w sprawie in vitro.
Tagi: deregulacja zawodów, Jarosław Kaczyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz