Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pakiet deregulacyjny
21.11.2012 13:43

Gowin razem z PiS. Zaskakujące spotkanie na szczycie

Minister sprawiedliwości: To była dobra i merytoryczna rozmowa. Prezes PiS też był zadowolony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i prezydium klubu PiS. _ - Rozmawialiśmy wyłącznie o zmianach w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości i zmianach w prawie - _ oświadczył po spotkaniu minister sprawiedliwości.

Tematem spotkania były propozycje ustawowe ministerstwa sprawiedliwości dotyczące m.in. planowanych zmian w Kodeksie karnym dot. izolowania niebezpiecznych przestępców.

Gowin wyjaśnił, że przedmiotem rozmów były także m.in. zmiany deregulacyjne oraz reforma sądów. Jarosław Kaczyński po spotkaniu powiedział o _ dobrej, merytorycznej rozmowie. Co ciekawe wcześniej wytknął ministrowi, że ma _ niewielki kontakt z prawem _ _.

Minister Gowin zapewnił, że to tylko jedna z wielu konsultacji w sprawie zmian i nic ponad to się z tymi rozmowami nie wiąże. Zapowiedział, że na następnym posiedzeniu Sejmu spotka się z klubami SLD i PSL.

Premier Donald Tusk uważa, że normalną sprawą są spotkania ministrów przekonujących do projektów rządowych z liderami klubów parlamentarnych. Skomentował tak spotkanie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina z Jarosławem Kaczyńskim i prezydium klubu PiS.

_ - Sami zobaczcie, to pytanie pokazuje, jak daleko jeszcze do normalności, bo przecież jest rzeczą zupełnie normalną, że ministrowie, gdy przekonują do projektów rządowych, spotykają się z liderami klubów parlamentarnych _ - powiedział szef rządu dziennikarzom w Kozienicach, pytany o spotkanie Gowin-Kaczyński.

Tusk podkreślił, że Gowin informował go _ nie tylko o tym spotkaniu _. Zaznaczył, że to ostatnie spotkanie z cyklu rozmów z klubami parlamentarnymi, dotyczące projektów deregulacyjnych i reform wymiaru sprawiedliwości.

_ - Bardzo bym chciał, by fakt rozmowy ministra mojego rządu z dowolnego resortu z liderami opozycji stał się w odbiorze - także mediów - czymś normalnym, a nie czymś sensacyjnym _ - oświadczył premier.

Projekt zmian przepisów karnych przygotowany w resorcie sprawiedliwości przewiduje, że sądy będą miały możliwość kierowania na przymusowe leczenie w warunkach izolacji seryjnych zabójców, w tym pedofilów, już po odbyciu przez nich kary.

Gowin wyjaśniał, że przewidywana ewentualna izolacja niebezpiecznych przestępców nie byłaby kolejną formą kary za popełnione zbrodnie, tylko sposobem _ zapobiegania popełnieniu kolejnych _ poprzez leczenie takich osób w zamkniętych zakładach psychiatrycznych. Pół roku przed zakończeniem odbywania kary więzienia przez takiego przestępcę dyrektor zakładu karnego - w sytuacji, gdy będzie miał podejrzenia, że przebywanie na wolności takiej osoby może zagrozić obywatelom - będzie się zwracał o powołanie biegłych psychiatrów, którzy w dwóch niezależnych opiniach ocenią, czy niebezpieczeństwo rzeczywiście istnieje.

Jeśli te opinie stwierdzą takie niebezpieczeństwo, wtedy zakład karny prześle informacje wraz z wnioskiem o zastosowanie leczenia do sądu rodzinnego i opiekuńczego. Warunki izolacji i przymusowego leczenia będzie regulowała ustawa o ochronie zdrowia psychicznego, a nie przepisy karne. Następnie co pół roku sąd będzie kontrolował, czy nadal istnieją przesłanki do izolacji zwolnionego z więzienia przestępcy.

Z kolei za trzy tygodnie, 10 i 11 grudnia, ma odbyć się wysłuchanie publiczne w sprawie projektu częściowo lub całkowicie deregulującego dostęp do 50 zawodów. Podczas wysłuchania głos będą mogli zabrać przedstawiciele wszystkich zainteresowanych samorządów zawodowych i organizacji społecznych. Ich reprezentanci będą też uczestniczyć w posiedzeniach komisji dotyczących poszczególnych zawodów. Projekt rząd przyjął pod koniec września. Jest to pierwszy etap deregulacji. Konsultacje społeczne w tej sprawie trwały kilka miesięcy.

Minister sprawiedliwości, przedstawiając projekt w Sejmie na początku listopada, wskazywał, że deregulacja jest szansą na znalezienie pracy dla kilkudziesięciu tysięcy młodych Polaków. Zapewnił, że wynikiem deregulacji będzie podniesienie jakości usług, bo na ich straży nie będą stać licencje ani korporacje, ale _ swobodna, uczciwa, sprawiedliwa konkurencja _. Według Gowina pozytywnym następstwem zmiany będzie też spadek cen usług.

Wśród zawodów z pierwszego projektu deregulacji znalazły się m.in. profesje: notariusza, komornika, adwokata, trenerów sportowych, przewodników turystycznych, taksówkarza i geodety. Druga transza, mająca obejmować 91 zawodów, trafiła w październiku do konsultacji. Zapowiadana jest jeszcze trzecia transza, która ma objąć ponad 100 zawodów.

Czytaj więcej w Money.pl
Deregulacja w Sejmie. Precedensowa decyzja Za trzy tygodnie, 10 i 11 grudnia, ma odbyć się wysłuchanie publiczne w sprawie projektu częściowo lub całkowicie deregulującego dostęp do 50 zawodów.
Tysiące spraw sądowych do powtórki Ponowne rozpoczęcie procesów oznacza generowanie kolejnych kosztów i wydłużenie czasu oczekiwania na wyrok.
Tagi: pakiet deregulacyjny, gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz