Notowania

działalność cba
30.11.2012 13:05

Gowin: Podrabianie przez CBA legitymacji trzeba wyjaśnić

Jeżeli wszystko zostało przeprowadzone lege artis, to nie ma podstaw, żeby wysuwać zarzuty wobec byłego szefa CBA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

*Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział, że sprawa podrabiania przez CBA w latach 2006-09 m.in. legitymacji dziennikarskich musi zostać dogłębnie wyjaśniona. *

O podrabianiu przez CBA m.in. dziennikarskich legitymacji napisała piątkowa _ Gazeta Wyborcza _. Według jej informatora, byłego funkcjonariusza CBA, w ramach tzw. działalności legalizacyjnej Agencji, podrabiano m.in. dokumenty używane przez agentów podczas tajnych operacji, np. legitymacje dziennikarskie.

- _ Wiadomo, że służby dysponują pewnymi, zgodnymi z prawem instrumentami do tego, aby np. dokonywać rozmaitego rodzaju prowokacji czy posługiwać się dokumentami wytworzonymi na użytek tych służb, nawet legitymacjami dziennikarskimi. Pytanie, czy w tych konkretnych przypadkach, o których pisze "Gazeta Wyborcza" dochodziło do działań zgodnych z prawem, czy naruszających te uprawnienia, wykraczających poza dopuszczalne uprawnienia CBA _ - zastrzegł szef resortu sprawiedliwości.

Dodał, że na to pytanie musi odpowiedzieć kierownictwo CBA i przede wszystkim prokuratura, a także ewentualnie w przyszłości sąd. Podkreślił, że obecnie jest za wcześnie, aby mówić o przestępstwie, o łamaniu prawa przez urzędników państwowych.

Przyznał też, że ocenia krytycznie wiele działań CBA przed 2007 rokiem, ale w tej konkretnej sprawie wstrzymuje się _ przed formułowaniem przedwczesnych oskarżeń _.

- _ Jeżeli w tym przypadku wszystko zostało przeprowadzone lege artis, to nie ma żadnych podstaw do tego, żeby wysuwać zarzuty wobec byłego szefa CBA, a obecnego posła Mariusza Kamińskiego. Natomiast na pewno ta sprawa musi zostać dogłębnie wyjaśniona _ - powiedział Gowin, pytany przez dziennikarzy o to, czy takie działania CBA świadczą o niekompetencji funkcjonariuszy czy o tym, że Biuro chciało inwigilować środowisko dziennikarskie.

Minister sprawiedliwości gościł w piątek w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, gdzie wygłosił wykład _ Sprawiedliwość dla biznesu _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Nie widzę podstaw na Trybunał Stanu" W czwartek PO złożyła w Sejmie wnioski o postawienie J.Kaczyńskiego i Z.Ziobry przed Trybunałem. Pod wnioskami podpisali się posłowie PO, Ruchu Palikota i SLD.
Ostry list PSL do PiS: Gęby pełne frazesów Szefowie klubów PiS i PSL wymieniają się listami ws. małych sądów.
Platforma przeciw Gowinowi? Grupiński: "Nie pytał klubu o zdanie" PSL złożyło w Sejmie obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych.
Tagi: działalność cba, mariusz kamiński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz