Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gowin podpisał porozumienie sądowe z Rosją

Polska jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, z którym Rosja zawarła taką umowę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Cywilne sądy Polski i Rosji mogą ze sobą współpracować bez pośrednictwa władz centralnych. Takie porozumienie podpisali w Sankt Petersburgu ministrowie sprawiedliwości: Polski - Jarosław Gowin i Rosji - Aleksandr Konowałow.

Dokument o decentralizacji obrotu prawnego w sprawach cywilnych nabierze mocy prawnej w drugiej połowie lipca. Uprości on procedury sądowe między innymi w sprawach gospodarczych, rodzinnych i spadkowych.

Do tej pory sądy obu krajów kontaktowały się za pośrednictwem Ministerstw Sprawiedliwości w Warszawie i Moskwie. Po wejściu w życie porozumienia sądy będą mogły kontaktować się bezpośrednio.

Polska jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, z którym Rosja podpisała taką umowę. Polska chce również podpisać podobne porozumienie w sprawach karnych, ale Rosja na razie nie jest gotowa do zawarcia takiej umowy.

Czytaj więcej w Money.pl
Sukces Moskwy. Będą jak Unia Europejska? Premierzy krajów Wspólnoty Niepodległych Państw podpisali wczoraj w tej sprawie porozumienie na szczycie w Petersburgu.
Miedwiediew straszy wojną nuklearną? Premier Rosji skrytykował politykę Zachodu, która jego zdaniem godzi w suwerenność innych państw, a to może doprowadzić do wojny.
W Rosji zabraknie ropy. Koncerny alarmują Rosji, największemu na świecie producentowi ropy naftowej, grożą braki produktów naftowych na rynku wewnętrznym.
Tagi: stosunki polsko-rosyjskie, sądy, wiadomości, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz