Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gospodarka Unii Europejskiej. Ten kraj skorzystał najbardziej

0
Podziel się:

Autorzy raportu zwracają uwagę, że na integracji gospodarczej bardziej skorzystały kraje z północy Europy niż z południa.

Gospodarka Unii Europejskiej. Ten kraj skorzystał najbardziej
(Parlament Europejski)

Niemcy należą do największych beneficjentów jednolitego rynku gospodarczego Wspólnoty - wynika z opublikowanego raportu. Dzięki integracji, PKB Niemiec był co roku wyższy o średnio 37 mld euro. Tylko Dania skorzystała jeszcze bardziej.

Raport został wykonany przez szwajcarską firmę Prognos AG na zamówienie niemieckiej fundacji, Bertelsmann Stiftung. Instytut zbadał 14 z 15 (z wyjątkiem Luksemburga) krajów UE, które w 1993 roku utworzyły jednolity rynek gospodarczy, analizując ich sytuację ekonomiczną na przestrzeni lat 1992-2012.

Dzięki wspólnemu rynkowi, każdy obywatel RFN zyskał dodatkowo 450 euro rocznie. Liderem jest Dania, której przeciętny obywatel wzbogacił się dzięki integracji o 500 euro rocznie.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że na integracji gospodarczej bardziej skorzystały kraje z północy Europy niż z południa, znacznie silniej powiązane ekonomicznie z partnerami z UE. Przeciętny Włoch zyskał 80 euro, Hiszpan i Grek po 70 euro, a Portugalczyk tylko 20 euro. Francja ze 110 euro na głowę mieszkańca zajmuje miejsce w środku tabeli.

Agencja dpa, omawiając wyniki analizy, podkreśla, że rzeczywiste zyski uzyskiwane przez kraje należące do UE stoją w jaskrawej sprzeczności do nastrojów panujących w tych państwach UE. W _ starych _ krajach Unii poparcie zdobywają ugrupowania nastawione sceptycznie lub wręcz wrogo do europejskiej integracji. Jednolity rynek wewnętrzny opiera się na czterech podstawowych filarach: swobodnym przepływie osób, towarów, usług i kapitału.

Czytaj więcej w Money.pl
Zbankrutują po raz drugi? Jest takie zagrożenie Jeśli przedstawiciele rządu nie porozumieją się z wierzycielami ws. spłaty zadłużenia kraju wykupionego za bezcen po wielkim kryzysie z lat 2000-2002, bankructwo będzie nieuniknione.
ONZ ostrzega: Tej ropy nie można kupować Przyłapani na kupowaniu surowca od dżihadystów zostaną ukarani sankcjami.
Embargo na polskie mięso? Jest komentarz Władze Ukrainy ogłosiły dzisiaj zakaz importu polskich świń, ich mięsa i przetworów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)