Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gospodarka Bułgarii. Stany mają zastrzeżenia do Sofii

0
Podziel się:

- Bułgaria musi wzmocnić rządy prawa i poskromić korupcję - mówił dziś Sekretarz stanu John Kerry.

Gospodarka Bułgarii. Stany mają zastrzeżenia do Sofii
(PAP/EPA)
bESpYNFN

Sekretarz stanu USA John Kerry wezwał dziś Bułgarię do zerwania z niemal całkowitą zależnością energetyczną od Rosji. Zaapelował też o wzmocnienie wysiłków w walce z korupcją. W Sofii Kerry spotkał się z prezydentem Bułgarii, jej premierem i szefem MSZ.

Kerry powiedział po spotkaniach, że poświęcono w ich trakcie wiele czasu na dyskutowanie o pomysłach na dywersyfikację dostaw energii. Według jego słów Stany Zjednoczone są zainteresowane okazaniem pomocy w podjęciu _ praktycznych kroków w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Bułgarii oraz w całej Europie _.

Bułgaria musi podejmować kroki w kierunku _ dywersyfikacji dostaw i dystrybucji oraz zwiększenia połączeń z sąsiadami _ - oświadczył szef amerykańskiej dyplomacji na konferencji prasowej z premierem Bułgarii Bojko Borysowem.

bESpYNFP

Wśród omawianych pomysłów wymienił ewentualną budowę gazociągu z Grecji oraz powrót do kontraktu z koncernem Westinghouse na budowę elektrowni atomowej.

_ Mamy nadzieję, że kwestie, które były omawiane przez rząd i Westinghouse mogą być szybko rozwiązane _ - podkreślił Kerry. Zapowiedział, że Biały Dom wyśle do Sofii przedstawiciela ds. energetyki i zbada, jak amerykański bank rządowy US Export-Import Bank będzie mógł wspomóc finansowanie inwestycji.

Sekretarz stanu przekonywał, że zachęty, by Bułgaria zmniejszyła swą zależność energetyczną od Rosji, nie są skierowane _ przeciwko żadnemu krajowi _.

_ To po prostu rzeczywistość - żaden kraj na świecie nie powinien być całkowicie zależny w zaopatrzeniu w energię od pojedynczego innego kraju. Na całym świecie musimy dywersyfikować dostawy _ - oświadczył.

bESpYNFV

Podkreślił też, że walka z korupcją jest niezbędna, by Bułgaria mogła zrealizować swoje aspiracje gospodarcze. _ Po to, aby Bułgaria mogła zrealizować swój potencjał jako nowoczesna i silna demokracja, musi wzmocnić rządy prawa i poskromić korupcję _ - oświadczył.

W klasyfikacji Transparency International z 2014 roku dotyczącej korupcji Bułgaria z indeksem 43 znalazła się na 69 miejscu wśród 175 państw. W tym rankingu państwa klasyfikowane są pod względem poziomu korupcji w skali od 0 (najwyższy poziom korupcji) do 100 punktów.

Rozmowy z koncernem Westinghouse o budowie w Bułgarii nowego reaktora w elektrowni atomowej w Kozłoduju nad Dunajem trwają od 2013 roku, a budowa miała ruszyć w 2016 roku. Negocjacje utknęły jednak w miejscu.

Czytaj więcej w Money.pl
Córka byłego szefa celników na czele gangu Bułgarska policja zatrzymała dziewięcioro członków grupy, która zajmowała się przemytem narkotyków i zabójstwami na zlecenie.
Zaostrzenie prawa w Bułarii? Tego chce prasa Do Sofii przybywa brytyjski minister spraw zagranicznych Philip Hammond, sekretarz stanu USA John Kerry oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Bułgaria chce wydalić podejrzanego Francuza Bułgaria planuje ekstradycję Francuza, który - jak się podejrzewa - mógł znać jednego z dwóch braci zamachowców, którzy zaatakowali redakcję Charlie Hebdo, lub mógł mieć kontakt z jednym z nich.
bESpYNGq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)