Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera w po
06.07.2011 13:31

Gorzowskie struktury PO rozwiązane

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie fikcyjnych członków partii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Zarząd lubuskiej Platformy Obywatelskiej rozwiązał struktury tej partii w Gorzowie; uchwała w tej sprawie zapadła w środę po południu, po głosowaniu telefonicznym - poinformowała szefowa lubuskiej PO Bożenna Bukiewicz.

[aktualizacja 18:07]

To konsekwencja sprawy tzw. martwych dusz, czyli zapisywania ludzi do lubuskiej PO bez ich wiedzy._ - Posiedzenie zarządu było planowane na jutro, ale z uwagi na okres urlopowy nie było możliwe uzyskanie kworum. Dlatego też głosowanie uchwały o likwidacji gorzowskiej struktury odbyło się telefonicznie. Na 16 członków zarządu 15 głosowało za przyjęciem tej uchwały, jeden wstrzymał się _ - powiedziała Bukiewicz.

Poinformowała też, że został powołany komisarz - Leszek Turczyniak. Zajmie się on tworzeniem nowych struktur partii w Gorzowie i wyjaśnieniem spraw, które budzą wątpliwości, w tym tzw. sprawy _ martwych dusz _.

- _ Sekretarz generalny zwrócił się do przewodniczącej regionu o niezwłoczne podjęcie decyzji o rozwiązaniu struktur w Gorzowie, powołaniu komisarza, który ma zgromadzić komplet dokumentów, wyjaśnić sprawę i w sposób ścisły współpracować z organami ścigania tak, aby nie było najmniejszych wątpliwości i dwuznaczności odnośnie tej sytuacji _ - mówił wcześniej sekretarz generalny partii Andrzej Wyrobiec.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI SEKRETARZA PO:

_ - Zarekomendowałem przewodniczącej regionu lubuskiego pani Bożennie Bukiewicz zwołanie w trybie natychmiastowym zarządu regionu i rozwiązanie gorzowskiej struktury powiatowej oraz wszystkich kół Platformy z terenu Gorzowa Wielkopolskiego oraz powołanie komisarza, który odpowiedzialny będzie za zebranie całej dokumentacji znajdującej się w tych strukturach, analizę tej dokumentacji i przekazanie jej oryginałów do organów ścigania prowadzących postępowanie w sprawie _ - poinformował Wyrobiec.

Dzisiejsza _ Rzeczpospolita _ napisała, że do lubuskiej PO zapisywano ludzi bez ich wiedzy. Według gazety tuż przed wyborami w lubuskiej PO w Gorzowie przybyło aż 261 członków partii. Śledztwo w tej sprawie wszczęła prokuratura. Jak relacjonuje gazeta, wszystko zaczęło się od mieszkanki Gorzowa Doroty P., która w marcu otrzymała pismo z PO, że od roku nie płaci składek członkowskich i zostaje wykreślona z partii. Tyle tylko, że ona się nigdy do Platformy nie zapisywała. Kobieta zawiadomiła prokuraturę, a ta wszczęła śledztwo w sprawie fałszowania dokumentów.

Na policję zgłosiły się jeszcze cztery osoby, które znalazły się w podobnej sytuacji. _ - Wszczęliśmy dochodzenie o ewentualności podrobienia podpisów. Wystąpiliśmy do partii o dokumenty i przesłuchaliśmy trzy osoby. Tylko jedna z nich nie potwierdziła swojego podpisu _ - powiedziała Prokurator Rejonowa w Gorzowie Halina Mikołajczuk. Pobrano od tej osoby próbki pisma do dalszych badan przez biegłego. Dwie osoby nie zostały jeszcze przesłuchane.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t85449.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;bedzie;skreslal;poslow;z;list;po,94,0,776798.html) Premier będzie skreślał posłów z list PO Rzeczpospolita _ sugeruje, że nagły przypływ członków PO, mógł mieć związek z walką o władzę w regionie, w której rywalizowało dwoje posłów: Bożenna Bukiewicz z Zielonej Góry i Witold Pahl z Gorzowa.

Jak powiedział nieoficjalnie jeden z gorzowskich działaczy Platformy, Bukiewicz chce usunąć Pahla z przygotowywanej dla regionu listy kandydatów do Sejmu. _ - W pierwszej propozycji nie było go na niej, jednak po rozmowach w Warszawie Witold Pahl znalazł się w gronie potencjalnych kandydatów. Teraz nasze struktury mają stać się kozłem ofiarnym, by usunąć Pahla z listy _ - powiedział polityk.

Bukiewicz powiedziała, że do władz regionalnych partii wpłynęły informacje od kilkunastu osób, które uważają, że zostały członkami partii bez ich wiedzy i zgody.

_ - Sprawę zgłosiliśmy władzom krajowym. Sekretarz generalny Andrzej Wyrobiec zasugerował w swoim piśmie, by podjąć uchwałę o rozwiązaniu struktur naszej partii w Gorzowie. Posiedzenie zarządu regionu w tej sprawie odbędzie się jutro popołudniu _ - powiedziała Bukiewicz.

Przewodniczący gorzowskiej Platformy Jerzy Sobolewski powiedział, że jest zdziwiony zaistniałą sytuacją. _ Nic nie zostało potwierdzone, a już rozwiązuje się nasze struktury. Nie potrafię tego zrozumieć _ - dodał Sobolewski

Tagi: afera w po, po, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz