Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Górale chcą walczyć. Sprawa trafi do sądu?

0
Podziel się:

Zapowiedzieli złożenie pozwu zbiorowego o unieważnienie decyzji wywłaszczających górali z gruntów położonych w Tatrach.

Górale chcą walczyć. Sprawa trafi do sądu?
(iwona_kellie/CC/Flickr)

Złożenie pozwu zbiorowego o unieważnienie decyzji wywłaszczających górali z gruntów położonych w Tatrach zapowiedziała w Zakopanem Zofia Stachoń-Bigos, szefowa Stowarzyszenia Właścicieli i Współwłaścicieli Wywłaszczonych Hal i Polan w Tatrach.

Stachoń-Bigos po konsultacji z prezesem zakopiańskiego sądu rejonowego powiedziała, że planowana na przyszły rok sprzedaż Polskich Kolei Linowych, czyli m.in. trzech kolei linowych położonych w Tatrach, stworzy precedens, który daje podstawy do roszczeń o zwrot gruntów.

_ - Koleje linowe, tak jak i park narodowy, powstały dla dobra narodu, a nie komercyjnej spółki. Nie godzimy się na sprzedaż gruntów, z których nas wywłaszczono _ - powiedziała Stachoń-Bigos.

Stachoń-Bigos szacuje, że jest kilkuset spadkobierców terenów położonych w rejonie Kasprowego Wierchu, czyli Hali Gąsienicowej, Hali Goryczkowej i Hali Kasprowej. Górale zapowiadają, że jeśli odzyskają w Tatrach hale, założą spółkę, która pozostanie w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Zdaniem dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) Pawła Skawińskiego, ewentualne odzyskanie przez górali tatrzańskich hal w żaden sposób nie wpłynie na funkcjonowanie parku, ponieważ parki narodowe nie są tworzone wyłącznie na terenach należących do Skarbu Państwa. _ - Odzyskanie własności leżących w strefie ochrony ścisłej i tak nie pozwoliłoby na wykonywanie jakichkolwiek czynności przez właścicieli _ - powiedział Skawiński.

Górali z gruntów położonych w Tatrach wywłaszczano lub wykupywano kilkakrotnie - najpierw przed II wojną św. m.in. pod budowę kolei linowych i później po wojnie na rzecz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Cała procedura wywłaszczania lub wykupywania gruntów zakończyła się w 1977 roku. Jak powiedział Skawiński, nieruchomości położone na Hali Gąsienicowej były wykupione przed II wojną przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Grunty na Hali Goryczkowej zostały natomiast w części wywłaszczone.

Skawiński zauważa, że w ramach prywatyzacji PKL nie są sprzedawane tereny narciarskie w rejonie Kasprowego Wierchu, tylko sama infrastruktura. _ - Uprawianie narciarstwa odbywa się na terenie, który jest udostępniany przez TPN _ - dodał. Obecnie przygotowywany jest prospekt emisyjny PKL SA; 100 proc. akcji ma być sprzedane w ofercie publicznej. TMR to największa firma branży turystycznej na Słowacji, która zadeklarowała chęć zakupu PKL.

Polskie Koleje Linowe istnieją od 1936 r.; są częścią PKP. Najstarszą kolejką PKL i jednocześnie pierwszą w kraju jest kolej linowa na Kasprowy Wierch, uruchomiona w 1936 r. Do PKL należą też: kolej na Górę Parkową w Krynicy, kolejki na Gubałówkę i Butorowy Wierch, kolej na Palenicę w Szczawnicy, górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim i Mosorny Groń w Zawoi.

Więcej wiadomości o pozwach zbiorowych - czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t130184.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/pozew;1;5;mln;kobiet;z;wal-mart;odrzucony,222,0,857566.html) Pozew 1,5 mln kobiet z Wal-Mart odrzucony Amerykański Sąd Najwyższy odrzucił zbiorowy pozew o dyskryminację ze względu na płeć.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t139930.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/firmy;kontra;zus;bedzie;pozew;zbiorowy,100,0,857444.html) Firmy kontra ZUS. Będzie pozew zbiorowy Pozew wniesie 10 przedsiębiorców, ale zainteresowanych przystąpieniem do niego jest ponad sto firm.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t111857.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/powodzianie;pozywaja;panstwo;co;zrobi;sad,242,0,833010.html) Powodzianie pozywają państwo. Co zrobi sąd? Przed krakowskim Sądem Okręgowym rusza proces w sprawie zbiorowego pozwu jaki mieszkańcy zalanego przez powódź Sandomierza wytoczyli Skarbowi Państwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)