Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
unijna dyplomacja
11.05.2011 18:11

Gorąca debata o dyplomacji. Krytyka Ashton

Brak jednolitej polityki zewnętrznej Unii, mało zdecydowane sankcje wobec reżimu w Syrii - takie zarzuty wobec wspólnotowej polityki i Catherine Ashton wysuwają europosłowie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

* *Brak jednolitej polityki zewnętrznej Unii, mało zdecydowane sankcje wobec reżimu w Syrii - takie zarzuty wobec wspólnotowej polityki i Catherine Ashton wysuwają europosłowie. Są jednak zadowoleniem przyjęli plan otworzenia biura w Bengazi dio kontaktów z libijskimi powstańcami.

W Strasburgu odbyła się debata na temat polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa UE. Wzięła w niej udział szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Debatę w PE zdominował temat arabskiej _ wiosny ludów _, w szczególności sytuacja w Syrii i Libii. Poruszono też temat prześladowań chrześcijan w Egipcie.

- _ Powinniśmy potępiać wszystkich tych, którzy starają się używać przekonań religijnych jako narzędzia opresji i wspierać tych, którzy promują tolerancję w Syrii, Pakistanie, Egipcie, czy gdziekolwiek indziej _ - powiedziała Ashton. Dodała, że wystosowuje w sprawach przestrzegania praw człowieka wiele apeli, ale _ potrzebne są działania _. Wśród nich wymieniła sankcje, które Unia nałożyła wczoraj na Syrię: zamrożenie aktywów i zakaz podróżowania dla 13 przedstawicieli reżimu prezydenta Baszara el-Asada, embargo na dostawy broni i wstrzymanie umowy stowarzyszeniowej z UE.

Ashton poinformowała, że Unia planuje otworzyć biuro w stolicy libijskich powstańców - Bengazi, by ułatwić współpracę z powstańczymi władzami. - _ Zamierzam otworzyć biuro w Bengazi, by móc ruszyć z pomocą w celu wspierania społeczeństwa obywatelskiego, tymczasowej Narodowej Rady Libijskiej _ - oświadczyła. Dodała, że wsparcie ze strony UE będzie dotyczyło kwestii bezpieczeństwa i rozbudowy demokratycznych instytucji. Te informację z zadowoleniem przyjęli europosłowie. Szefowa unijnej dyplomacji podkreśliła jednak, że aby otworzyć biuro w Bengazi potrzebne są środki finansowe.

Szefowa unijne dyplomacji przypomniała, że Unia zaangażowała się w planowanie militarnego wsparcia pomocy humanitarnej w Libii. - _ Jesteśmy gotowi, by na prośbę Organizacji Narodów Zjednoczonych wesprzeć obywateli przy użyciu europejskich zasobów _ - powiedziała Ashton. Przyznała, że UE powinna działać _ szybciej i zręczniej _.

"Unia pozostaje karłem"

Podczas debaty nie zabrakło słów krytyki wobec Ashton za brak jednolitej i przemyślanej strategii w działaniach zewnętrznych Unii oraz zwlekanie z kluczowymi decyzjami. Usłyszała ona zarzuty o słabe sankcje wobec syryjskiego reżimu, które nie obejmują prezydenta Asada. Pojawiały się jednak głosy, że działalność Ashton _ paraliżują _ duże kraje unijne i że jest ona _ kozłem ofiarnym _ ich interesów, które uniemożliwiają jednolite, zdecydowane poczynania UE jako całości.

W opinii Josepha Daula z Europejskiej Partii Ludowej, chociaż Libia stanowi przykład, że Unia jest w stanie podejmować wspólne działania, to jednak pozostaje ona _ karłem _ na arenie międzynarodowej i potrzebuje silnej polityki zagranicznej.

Z kolei lider socjaldemokratów Martin Schulz podkreślił, że _ kraje Unii podejmują jednostronne decyzje, które fragmentaryzują, a nie spajają Europę _. Wytknął, że Francja, Niemcy i Wielka Brytania dostarczały broń Libii, a teraz potępiają w ramach UE przemoc stosowaną przez reżim Muammara Kaddafiego.

- _ W Syrii zginęło 800 osób, 8 tysięcy jest aresztowanych i torturowanych. A co robi Unia? Zamraża aktywa 13 osób, wśród których nie ma Asada, najbardziej brutalnego dyktatora _ - grzmiał liberał Guy Verhofstadt, który nazwał wydarzenia w Syrii _ arabskim Tiananmen _. Poparła go zielona lewica. Takis Hadjigeorgiu z tej frakcji powiedział, że Ashton jest _ zakładnikiem _ dużych krajów Unii, które blokują jej działania.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sikorski;zastapi;ashton;w;relacjach;z;afryka;polnocna,136,0,823688.html) Sikorski zastąpi Ashton? W relacjach z Afryką Północną
- _ Nie brakuje mi ambicji co do tego, czym Europa może być, ale działam w ramach tego, czym jesteśmy teraz _ - odpierała zarzuty Ashton. Zasugerowała, że kraje Unii nie dzielą _ pasji parlamentu _ w sprawach polityki zagranicznej.

W środę europosłowie przyjęli trzy niewiążące rezolucje dotyczące m.in. unijnych działań w związku z wydarzeniami w Syrii, Jemenie i Bahrajnie domagając się moratorium ws. egzekucji czterech demonstrantów w Bahrajnie. W jednej z rezolucji apelowali o reformę Narodów Zjednoczonych tak, by UE miała stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. 3 maja Zgromadzenie Ogólne ONZ przyznało UE status _ superobserwatora _, co pozwala na zgłaszanie propozycji, jednak jak zaznaczyli posłowie _ bez prawa do głosowania _.

W przyjętych rezolucjach europosłowie nawoływali także do opracowania nowej _ mapy drogowej _ Polityki Bezpieczeństwa i Obrony wskazując, że Traktat Lizboński daje UE instrumenty w tym zakresie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t46848.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemieckie;msz;chwali;sikorskiego,134,0,827526.html) Niemieckie MSZ chwali Sikorskiego Resort spraw zagranicznych naszego zachodniego sąsiada był uprzedzony o dzisiejszej wizycie szefa polskiej dyplomacji w Bengazi w Libii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t138443.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bruksela;grozi;syrii;sankcjami;za;strzelanie;do;ludzi,96,0,820576.html) Bruksela grozi Syrii sankcjami. Za strzelanie do ludzi Możliwe jest zamrożenie aktywów oraz ograniczenia wizowe dla członków reżimu. Unia może też wstrzymać pomoc dla tego kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t136943.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francja;kaddafi;nie;moze;zostac;u;wladzy,208,0,813776.html) Francja: Kaddafi nie może zostać u władzy Tak twierdzi szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe (na zdjęciu). Zaznacza jednak, że celem Francji nie jest obalenie wszystkich bliskowschodnich rządów.
Tagi: unijna dyplomacja, unia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz