Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GMO w Polsce. Co zdecyduje Komorowski?

0
Podziel się:

Nadal nie wiadomo, czy prezydent podpisze kontrowersyjną ustawę.

GMO w Polsce. Co zdecyduje Komorowski?
(prezydent.pl/GFDL)

Jutro prezydent Bronisław Komorowski ogłosi swoją decyzję w sprawie ustawy o nasiennictwie zawierającej przepisy dotyczące GMO. Po ubiegłotygodniowych konsultacjach w tej sprawie prezydent oświadczył, że ustawa to _ bubel legislacyjny _.

Ustawa nie reguluje sprawy upraw genetycznie modyfikowanych, ale też ich nie zakazuje. Określa ona tryb rejestracji i wytwarzania materiału siewnego głównie tradycyjnych odmian. Zawiera ona jednak przepis dotyczący możliwości rejestracji odmian transgenicznych, który wywołuje wiele kontrowersji.

Według prezydenta, w parlamencie w ostatnim momencie do ustawy _ wrzucono _ kontrowersyjne zapisy dotyczące GMO. Przedstawiciele jego kancelarii oceniali, że wprowadzają one _ chaos prawny _.

W czasie swoich konsultacji Komorowski podkreślał jednak, że _ nie znajduje żadnego potwierdzenia _, że żywność GMO jest niezdrowa, i że _ nie istnieją żadne naukowe dowody na (jej) szkodliwość _. Taka była też opinia większości uczestników ubiegłotygodniowych konsultacji u prezydenta; część z nich przyznawała jednak, że zapisy o GMO znalazły się w ustawie o nasiennictwie niepotrzebnie.

O tym, że żywność GMO jest szkodliwa dla zdrowia przekonani są przeciwnicy GMO, z którymi kilka dni temu spotkała się prezydencka minister Irena Wóycicka. Ich zdaniem, uprawy genetycznie modyfikowane stanowią też zagrożenie dla polskiego rolnictwa.

Premier Donald Tusk mówił w sierpniu, że jest przeciwnikiem żywności genetycznie modyfikowanej. Jednak - jak podkreślał - ponieważ sprawa GMO to _ dylemat nierozwiązywalny _, będzie rozumiał decyzję prezydenta ws. ustawy zarówno na tak, jak i na nie. O weto prezydenta do ustawy o nasiennictwie zaapelował do Komorowskiego SLD i Zieloni 2004; ich zdaniem, legalizuje ona w Polsce GMO.

Także PiS uważa, że prezydent powinien zawetować ustawę o nasiennictwie ze względu na zapisy dotyczące GMO. Prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział też, że jeśli PiS wygra wybory, to wprowadzi całkowity zakaz upraw GMO.

Nic złego w ustawie o nasiennictwie nie widzi resort rolnictwa. Jego szef Marek Sawicki przekonywał w ubiegłym tygodniu, że ustawa _ praktycznie nie zajmuje się _ organizmami genetycznie modyfikowanymi. Podkreślał, że zawiera ona upoważnienie dla ministra rolnictwa do wykreślenia z rejestru materiału siewnego odmiany transgenicznej w przypadku zarejestrowania jej; pod warunkiem, że są do tej odmiany uwagi dotyczące jej przydatności na cele paszowe, konsumpcyjne lub odnośnie zagrożenia środowiska.

Ustawa o nasiennictwie była powodem kilku manifestacji przeciwników GMO, organizowanych m.in. pod Pałacem Prezydenckim. Na profilu Bronisława Komorowskiego na Facebooku znalazło się ponad 570 wpisów w większości zachęcających prezydenta do zawetowania ustawy. - _ Nie całkowicie dla GMO w Polsce! I przy okazji nie dla energii atomowej! _ - pisze jeden z internautów. Inny proponuje: _ niech pan się zastanowi, czy chce, aby pańskie dzieci to jadły _.

Niektórzy chcę przekonać prezydenta do weta używając mniej oczywistych argumentów: _ Modyfikowana kukurydza na Suwalszczyźnie? Panie Prezydencie, nie szkoda panu Budy Ruskiej? _. Buda Ruska to wieś, gdzie znajduje się letni dom rodziny Komorowskich. Pojawiły się też przestrogi dla Komorowskiego: _ Panie prezydencie, na wypadek gdyby podjął pan niewłaściwą decyzję, to czeka już na Pana antyfanpejdż _.

Wśród wpisów wyrażających sprzeciw wobec GMO są też głosy odmienne: _ nie dla histerii anty-GMO! _; _ panie prezydencie, proszę o głos za GMO i rozwojem biotechnologii _.

W związku z ustawą o nasiennictwie do Kancelarii Prezydenta wpłynęło też ponad 1800 listów i e-maili. W większości napisały do prezydenta osoby wyrażające swój sprzeciw wobec GMO. W internecie dostępna jest też petycja przeciwko GMO, którą podpisało - według informacji na stronie internetowej, gdzie ją umieszczono - ponad 25 tys. osób.

Czytaj więcej o GMO w Money.pl:
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t134893.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;gmo;nie;jest;zle;ale;ta;ustawa;tak,148,0,892820.html) Wie, że to bubel, ale nie wie czy go zawetuje Prezydent Bronisław Komorowski ocenił po konsultacjach z ekspertami, że ustawa o nasiennictwie to bubel legislacyjny. Według niego w parlamencie w ostatnim momencie do ustawy wrzucono kontrowersyjne zapisy dotyczące GMO.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t136996.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaczynski;jest;przeciwny;zywnosci;genetycznie;modyfikowanej,159,0,891039.html) Kaczyński protestuje. Dla dobra ludzkości Prezes PiS sprzeciwia się wprowadzeniu jej na polski rynek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t153429.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;chca;gmo;protestuja;przed;sejmem,14,0,881678.html) Prostestują, bo rząd nie zakazuje GMO Według protestujących, jeżeli będzie można uprawiać rośliny genetycznie modyfikowane, to nie da się utrzymać produkcji ekologicznej. Ma to dotyczyć 20 tys. gospodarstw w kraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)