Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gminy bez posterunków policji. Przez kryzys

0
Podziel się

Likwidacja gminnych posterunków jest wymuszona m.in. sytuacją finansową policji.

Gminy bez posterunków policji. Przez kryzys
(Rafalolechowski/Dreamstime)
bEgxmgmZ

_ - Likwidacja gminnych posterunków nie uderza jednak w bezpieczeństwo obywateli; w każdym takim przypadku prowadzone są dokładne analizy _ - zapewnia wiceminister SWiA Adam Rapacki.

Rapacki odpowiadał na pytania posłów SLD - Stanisławy Prządki i Leszka Aleksandrzaka - dotyczące likwidacji niektórych gminnych posterunków i łączenia ich w większe struktury. Posłowie podkreślali, że takie rozwiązania praktykowano już w przeszłości a później próbowano odtwarzać zlikwidowane jednostki, m.in. przy udziale samorządów, które współfinansowały te przedsięwzięcia.

_ - Nie stać nas na to, by w każdej gminie był posterunek policji. Sytuacja budżetowa wymusza takie pragmatyczne spojrzenia na funkcjonowanie policji _ - mówił wiceminister Rapacki, który nadzoruje tę formację. Zapewniał jednak, że każda tego typu decyzja jest oparta o wszechstronną analizę, w którą włączone są także samorządy.

bEgxmgnb

Jak dodał Rapacki, pod uwagę brane jest m.in. to, w jakim stanie jest budynek zajmowany przez posterunek, jakie są koszty jego działania, jak daleko jest do innej jednostki policji i jakie jest obłożenie funkcjonariuszy pracujących w danym miejscu. Zaznaczył, że te jednostki, które są w dobrym stanie i w dużej odległości od innych, nie są likwidowane.

_ - Taką reorganizację podjęto już w siedmiu województwach, w kilku innych trwają analizy w tym zakresie. Proces ten nie zawsze jednak wiąże się z likwidacją posterunku. Bywa też np., że policjanci służby kryminalnej, którzy w nim pracowali, przenoszeni są do komend miejskich _ - zaznaczył wiceminister.

Zapewnił, że takie działania nie odbijają się na bezpieczeństwie mieszkańców danych rejonów i nie powodują zmniejszenia się liczby funkcjonariuszy. _ - Przykładem jest Kalisz. W powiecie kaliskim zlikwidowano siedem posterunków, ale pozostawiono tam tzw. zespoły do spraw prewencji _ - podkreślił wiceminister.

bEgxmgnC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)