Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Głuchoniemi w Polsce. Protestują w Warszawie

0
Podziel się:

Manifestacje, po raz drugi, zorganizował Ruch Społeczny Głuchych i Ich Przyjaciół.

Głuchoniemi w Polsce. Protestują w Warszawie
(MateuszEs/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Protest, po raz drugi, zorganizował Ruch Społeczny Głuchych i Ich Przyjaciół. Manifestacja, w której uczestniczy ponad tysiąc osób, rozpoczęła się przed Pałacem Kultury i Nauki.

Następnie przejdzie przed siedzibę ministerstwa pracy, ratusz na Placu Bankowym i położone nieopodal biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Ma zakończyć się ok. godz. 17-18 na Pradze przed siedzibą Polskiego Związku Głuchych przy ul. Białostockiej, gdzie planowana jest konferencja prasowa podsumowująca protest.

Uczestnicy protestu, którzy przyjechali z różnych części kraju, mają założone na rękawach ubrań wstążki w kolorze turkusowym - symbolizującym ruch głuchoniemych. Mają ze sobą transparenty z hasłami: _ Stop dyskryminacji _ i _ Żądamy dymisji zarządu głównego Polskiego Związku Głuchych _.

Wielogodzinny przemarsz przez miasto utrudni ruch w stolicy; kierowcy i korzystający z komunikacji miejskiej muszą się liczyć z utrudnieniami.

Celem manifestacji jest walka osób głuchych o równość i sprawiedliwość społeczną i zwrócenie uwagi na ich problemy. W ministerstwie pracy, ratuszu i u RPO manifestanci chcą zostawić listy i petycje ze swoimi postulatami. Chodzi m.in. o rozwiązanie zespołu ds. głuchych przy RPO, który uważają za zbędny, oraz o to, by Polska Rada Języka Migowego - organ doradczy ministra pracy - składała się w całości lub w większości z osób głuchych.

Ruch walczy m.in. o stosowanie polskiego języka migowego, którego używa większość migających, a nie oficjalnego Systemu Językowo-Migowemu(SJM), stosowanego przez tłumaczy w urzędach i w telewizji.

Polski Język Migowy, nazywany też Naturalnym Językiem Migowym, wspierany jest szczątkową mową lub artykulacją. Posiada własną, specyficzną gramatykę, w której o sensie zdania decyduje szyk oraz sposób prezentacji znaków określających wyrazy. SJM to tzw. język migany, w którym zachowując strukturę gramatyczną języka polskiego, wykorzystuje się znaki migowe do konstruowania wypowiedzi słownej. System Językowo-Migowy stosuje się zawsze z językiem mówionym.

Ruch Społeczny Głuchych i Ich Przyjaciół chce też likwidacji lub delegalizacji Polskiego Związku Głuchych (PZG). Ruch domaga się, by PZG zaprzestał monopolistycznych - jego zdaniem - działań; uważa, że od dawna nie jest on reprezentantem społeczności osób głuchych w Polsce, a jego zarząd nie wypełnia swoich zadań.

Głusi czują się dyskryminowani także przez rząd. Podkreślają, że nadal domagają się realizacji ubiegłorocznych postulatów przedłożonych rządowi podczas podobnej manifestacji. _ Są to prospołeczne i egalitarne działania na rzecz podniesienia standardów życia głuchych w Polsce _ - napisali członkowie Ruchu w oświadczeniu przed dzisiejszą demonstracją.

Pierwsza Pokojowa Manifestacja Osób Głuchych odbyła się w połowie 2013 r. Według organizatorów wzięło w niej udział ok. 8,6 tys. osób. Szacuje się, że w Polsce jest od 60 do 100 tys. osób głuchych.

Czytaj więcej w Money.pl
Warszawa złamała prawo? Raport GIODO Stołeczny ratusz i Zarząd Transportu Miejskiego oraz Ministerstwo Finansów złamały ustawę o ochronie danych osobowych, wymieniając się danymi obywateli w sprawie Karty warszawiaka.
Najdroższe czynsze za wynajem biur są w... Najwyższe miesięczne czynsze za wynajem biur w Warszawie sięgają 25 euro za metr kwadratowy. Sprawdź, jak kształtują się ceny w innych miastach.
Przetarg śmieciowy do rozpatrzenia od nowa Wczoraj odwołano dwie kolejne osoby ze składu orzekającego Izby ws. stołecznego przetargu śmieciowego. Wniosek w tej sprawie wnosiły władze Warszawy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)