Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Główny Lekarz Weterynarii: używanie koni do przewozu turystów jest legalne

0
Podziel się:

Na trasie do Morskiego Oka pracuje 300 koni.

Główny Lekarz Weterynarii: używanie koni do przewozu turystów jest legalne
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bELafLqZ

- _ Użytkowanie koni do przewozu osób nie jest działaniem niezgodnym z przepisami o ochronie zwierząt i nie ma podstaw do wydania zakazu prowadzenia takiej działalności na trasie do Morskiego Oka _ - napisał w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.

W komunikacie opubliklownym na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) zwrócono uwagę, że w przypadku osób, które nie postępują zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt sprawa powinna zostać zgłoszona do organów ścigania.

Główny Lekarz Weterynarii zwrócił uwagę, że gospodarz terenu czyli Tatrzański Park Narodowy (TPN) w trosce o dobrostan koni wprowadził regulamin przewozów, który nakłada na fiakrów konkretne obowiązki. TPN wprowadził także coroczne badania koni pracujących na trasie do Morskiego Oka, przeprowadzane przez lekarzy weterynarii - specjalistów w zakresie chorób koni oraz zootechnika lub hipologa.

bELafLrb

"Wszystkie przypadki zgłaszane Inspekcji Weterynaryjnej będą szczegółowo sprawdzane, a powiatowy lekarz weterynarii w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości będzie nakazywał działania zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj. zapewnienie właściwych warunków utrzymania koni, zapewnienie właściwej opieki, w tym opieki lekarsko - weterynaryjnej, a w przypadkach, które będą świadczyły o znęcaniu się nad zwierzętami przekaże sprawę organom ścigania" - napisano w komunikacie.

Główny Lekarz Weterynarii apeluje także, aby świadkowie łamania przez fiakrów przepisów ustawy o ochronie zwierząt, zgłaszali to pracownikom TPN lub bezpośrednio policji.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii jest reakcją na skargi przekazywane przez osoby prywatne do Głównego Inspektoratu Weterynarii, z żądaniami wprowadzenia zakazu przewozów konnych turystów na trasie do Morskiego Oka.

W ubiegłą niedzielę zwołana za pośrednictwem portali społecznościowych grupa kilkudziesięciu osób protestowała na drodze do Morskiego Oka, żądając natychmiastowego usunięcia transportu konnego w Tatrach.

bELafLrh

Kontrowersje wokół koni pracujących przy przewozie turystów na trasie do Morskiego Oka trwają od kilku lat. Społeczne oburzenie wzbudził upadek konia ciągnącego wóz z turystami w lipcu 2009 r. na tym szlaku. Kolejny koń padł w bieżącym roku. Badania wykazały, że zgon zwierzęcia nastąpił wskutek pęknięcia aorty i zawału mięśnia sercowego, a nie w skutek przemęczenia. Zwierzę przed sezonem letnim przeszło pomyślnie wszystkie badania wysiłkowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Meleksy odciążą konie? Testy w Tatrach Jeśli elektryczne pojazdy sprawdzą się na stromej drodze, zastąpią pracujące tam zwierzęta.
Nie, dla koni na drodze do Morskiego Oka Kilkudziesięciu ekologów i obrońców zwierząt rozpoczęło marsz protestacyjny na drodze do Morskiego Oka.
Morskie Oko zachwyciło Amerykanów Dziennikarze The Wall Street Journal umieścili tatrzańskie jezioro obok amerykańskiego Powell w Kolorado oraz kenijskiego Nakaru.
TOPR o wakacjach: Lekkomyślni turyści Oprócz poważnych wypadków zdarzały się wezwania od wyczerpanych wędrówką turystów.
bELafLrC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)