Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wielka brytania
07.12.2014 07:56

Główne ulice handlowe Londynu mało dostępne dla niepełnosprawnych

Jak podał wczoraj portal BBC News, pod tym kątem przyjrzano się ponad 30 tysięcy placówek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flavio Leone / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Sklepy i restauracje przy głównych ulicach handlowych miast w Wielkiej Brytanii są _ szokująco _ mało dostępne dla osób niepełnosprawnych - wynika z audytu zamówionego przez rząd. Jak podał wczoraj portal BBC News, pod tym kątem przyjrzano się ponad 30 tysięcy placówek.

Tysiące z nich nie zdołało zaadaptować pomieszczeń do potrzeb niepełnosprawnych klientów. Jedna piąta sklepów jest niedostępna dla osób poruszających się na wózkach. Jedynie 15 proc. restauracji i sklepów jest wyposażonych w pętlę indukcyjną - urządzenie współpracujące z aparatami słuchowymi. Trzy czwarte restauracji nie adresuje swojej oferty do osób z upośledzeniami wzroku.

Z 30 tysięcy placówek każdą odwiedzili osobiście przedstawiciele DisabledGo - serwisu monitorującego usługi dostępne dla osób niepełnosprawnych. To największy taki audyt w Wielkiej Brytanii - podaje BBC.

Podczas audytu proszono też wielkie sieci handlowe o informacje na temat udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Jedynie 4 procent z przedsiębiorstw odpowiedziało na pytanie na ten temat.

Przedstawiciel brytyjskiego rządu ds. osób niepełnosprawnych Mark Harper, który zlecił audyt, zwrócił uwagę, że w ten sposób firmy tracą potencjalnych klientów. _ Jedna piąta ludności Wielkiej Brytanii to osoby z niepełnosprawnością. Siła nabywcza tych osób i ich gospodarstw domowych sięga ponad 200 mld funtów. Poprawienie dostępności to oczywistość _ - podkreślił.

Z audytu wynika, że mniej niż 1/3 sklepów towarowych ma przebieralnie przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Odpowiednio przystosowanych toalet nie ma 40 proc. restauracji i 1/3 domów towarowych. Dwie trzecie pracowników w sklepach detalicznych nie zostało przeszkolonych, jak należy pomóc niepełnosprawnym klientom.

Zarazem, w innym materiale na temat audytu BBC podaje opinię czytelników, którzy sami prowadzą firmy. Wskazali oni, że gdy starali się dostosować swoje placówki do potrzeb osób niepełnosprawnych, napotkali trudności z powodu nieelastycznych przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego.

Czytaj więcej w Money.pl
Brytyjscy lekarze żądają podwyżek płac Pracownicy uczestniczą w czterogodzinnym proteście w związku z brakiem podwyżek płac.
Tam już nie zapłacisz za bilet gotówką Od wczoraj tym środkiem transportu można jeździć tylko z biletami elektronicznymi.
Rasistowskie ataki polskich chuliganów W ruch poszły butelki, kamienie, a także nóż. Rany kłute odniósł dwudziestoczteroletni mężczyzna.
Tagi: wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz