Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
głosowanie
08.10.2007 16:59

Głosujesz w innym mieście? Masz czas do czwartku

Tylko do czwartku można się dopisać do spisu wyborców, jeśli chcemy głosować poza miejscem zameldowania. Jeśli w dniu wyborów nie będziemy w miejscu zamieszkania możemy też wziąć z naszego urzędu gminy zaświadczenie o prawie do głosowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Mirosław Trembecki)

Tylko do czwartku można się dopisać do spisu wyborców, jeśli chcemy głosować poza miejscem zameldowania. Jeśli w dniu wyborów nie będziemy w miejscu zamieszkania możemy też wziąć z naszego urzędu gminy zaświadczenie o prawie do głosowania.

Procedura dopisania do spisu wyborców jest bardzo prosta - wystarczy zgłosić się do 11 października do urzędu gminy, lub dzielnicy. Np. w urzędzie dzielnicy na warszawskiej Białołęce jest specjalne stanowisko, w którym należy podać nazwisko, imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL oraz adres zamieszkania. To wystarczy by znaleźć się w spisie wyborców.

Wszystko - jak przekonuje jedna z urzędniczek - trwa najwyżej kilka minut. Co ważne, by dopisać się do spisu nie trzeba być czasowo zameldowanym w danym miejscu.
_ Trzeba pamiętać, że konsekwencją będzie wykreślenie naszego nazwiska ze spisu w macierzystym obwodzie głosowania. _Jeśli będziemy głosować poza miejscem zameldowania możemy też pobrać urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania. O taki dokument można wystąpić do piątku 19 października.

Po zaświadczenie nie trzeba się zgłaszać osobiście, wystarczy, że osoba, która je za nas odbierze będzie miała nasze upoważnienie. We wniosku o wydanie dokumentu należy podać dane osobowe, imię ojca, PESEL oraz miejsce zamieszkania. Z tym zaświadczeniem w ręku, możemy decydować gdzie oddamy nasz głos.

Wyborcy stale mieszkający za granicą, którzy zostali wpisani przez konsula do spisu wyborców, a chcą głosować w kraju, powinni zwrócić się do niego po zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą.

_ Wyborcy niepełnosprawni pragnący głosować w lokalu przystosowanym do ich potrzeb, mają czas do czwartku 11 października, by zwrócić się do urzędu gminy o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie. _Te osoby, które w dniu wyborów będą w szpitalu lub zakładzie pomocy społecznej zostaną dopisane do spisu wyborców w tych jednostkach i tam będą głosować. To samo dotyczy przebywających w aresztach śledczych i zakładach karnych.

W razie dopisania do tych rejestrów, wyborca zostanie skreślony z listy w swoim macierzystym obwodzie. Gdyby jednak okazało się, że w dniu wyborów nie będziemy w szpitalu, czy zakładzie pomocy społecznej, powinniśmy mieć przy sobie zaświadczenie o opuszczeniu tych miejsc. Tylko bowiem na podstawie tego dokumentu komisja wyborcza dopuści nas do głosowania w naszym obwodzie.

Tagi: głosowanie, wiadomości, prawo, wiadmości, wybory
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz