Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
białoruska opozycja
29.03.2012 16:05

Głodujący na Białorusi. Dramat Kawalenki

Żona głodującego opozycjonisty Siarhieja Kawalenki, powiedziała po jego dzisiejszym spotkaniu z adwokatem, że mąż umiera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TATYANA ZENKOVICH/PAP/EPA)

Żona głodującego opozycjonisty Siarhieja Kawalenki, którego w zeszłym tygodniu podłączono do kroplówki, powiedziała, że jej mąż umiera.

_ - Adwokat powiedział, że Siarhiej umiera. Waży już tylko 45 kg, w wątrobie i żołądku zaczęły zachodzić nieodwracalne procesy, ale nikt w żaden sposób mu nie pomaga. Najwyraźniej czekają, aż umrze _ - powiedziała Alena Kawalenka, którą cytuje Radio Swaboda.

Żona opozycjonisty skierowała dziś skargę do prokuratury obwodu witebskiego, gdzie obecnie jest przetrzymywany Kawalenka, a także do innych urzędników z wnioskiem o natychmiastowe okazanie Kawalence niezbędnej pomocy medycznej.

W środę matka Kawalenki widziała się z psychiatrą z oddziału psychiatrycznego przy kolonii karnej w Witebsku, dotąd opozycjonistę przeniesiono na początku tego tygodnia.

_ - Domagają się od mojego syna, żeby napisał oświadczenie o przerwaniu głodówki. Do tego czasu nie będą mu zapewniać koniecznego leczenia _ - oznajmiła Lidzija Kawalenka, której słowa przytacza na swojej stronie internetowej niezależny tygodnik _ Nasza Niwa _.

Kawalenka, który jest witebskim działaczem opozycyjnej Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej-Białoruski Front Narodowy (PKCh-BNF), głoduje z dwutygodniową przerwą od 19 grudnia 2011 r., kiedy to został zatrzymany. Domaga się unieważnienia wyroku ponad dwóch lat kolonii karnej za złamanie warunków odbywania kary ograniczenia wolności z 2010 r., wymierzonej mu za powieszenie na noworocznej choince w Witebsku historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi.

Biało-czerwono-białej flagi używano w latach 1918-19 w Białoruskiej Republice Ludowej i po rozpadzie ZSRR do 1995 roku. 14 maja 1995 roku z inicjatywy nowo wybranego wówczas prezydenta Alaksandra Łukaszenki na Białorusi odbyło się referendum, w wyniku którego zmieniono historyczną symbolikę białoruską na starą sowiecką z niewielkimi modyfikacjami: z czerwono-zielonej flagi zniknęły sierp i młot oraz pięcioramienna gwiazda. Biało-czerwono-białej flagi używają obecnie białoruskie środowiska opozycyjne.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą surowszych sankcji. Przeszkadza biznes Na czarną listę wpisanych ma być 29 białoruskich firm należących do trzech biznesmenów, którzy wspierają prezydenta Aleksandra Łukaszenkę.
Odwet reżimu. Prezydent szantażuje biznes Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka szantażuje zagraniczny biznes - informują opozycjoniści.
Ma 1,82 m, waży 51 kg. Gotów umrzeć za flagę Głodujący, białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka waży 51 kg.
Tagi: białoruska opozycja, białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz