Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gigantyczna kara dla koncernu tytoniowego

0
Podziel się:

To najwyższe w historii stanu Floryda odszkodowanie zasądzone w wytoczonej przez pojedynczego skarżącego sprawie o spowodowanie śmierci.

Gigantyczna kara dla koncernu tytoniowego
(Alexey Fursov/Dreamstime)

Sąd na Florydzie nakazał drugiemu w USA koncernowi tytoniowemu RJ Reynolds Tobacco wypłatę odszkodowania w wysokości ponad 23 miliardów dolarów wdowie po nałogowym palaczu, który zmarł w wieku 36 lat na raka płuc - poinformowali adwokaci.

To najwyższe w historii stanu Floryda odszkodowanie zasądzone w wytoczonej przez pojedynczego skarżącego sprawie o spowodowanie śmierci - twierdzą prawnicy reprezentujący powódkę.

Cynthia Robinson z miasta Pensacola pozwała koncern tytoniowy w 2008 roku w związku ze śmiercią męża. Michael Johnson, kierowca autobusu hotelowego, zmarł na raka płuc w 1996 roku w wieku 36 lat. Przez ponad 20 lat mężczyzna ten palił od paczki do trzech paczek papierosów dziennie. Zaczął w wieku 13 lat - twierdzą adwokaci.

W czasie czterotygodniowego procesu pani Robinson argumentowała, że koncern tytoniowy umyślnie zataił zagrożenia zdrowotne wynikające z palenia i uzależniające właściwości swoich produktów. _ - RJ Reynolds podjął skalkulowane ryzyko produkowania papierosów i sprzedawania ich bez właściwego poinformowania o zagrożeniu _ - tłumaczył adwokat Willie Gary.

Poza tzw. odszkodowaniem karnym w wysokości 23,6 mld dolarów, zasądzono jeszcze odszkodowania kompensacyjne w wysokości ponad 16 mln dolarów dla wdowy i wspólnego dziecka małżeństwa oraz syna Johnsona z poprzedniego związku. W USA odszkodowanie karne (punitive damages) ma na celu dotkliwe ukaranie, aby zniechęcić w przyszłości do podejmowania podobnych działań; kompensacja ma na celu jedynie wynagrodzenie strat u poszkodowanych.

RJ Reynolds planuje złożyć odwołanie. _ - Werdykt wykracza poza granice rozsądku i sprawiedliwości i jest całkowicie niespójny z zaprezentowanymi dowodami _ - głosi oświadczenie wiceprezesa koncernu Jeffery'ego Raborna.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd chce pomóc producentom papierosów Nowelizacja dyrektywy tytoniowej ma zniechęcić do sięgania po papierosy, szczególnie młodych ludzi.
Oszukiwali na tytoniu. 5 mln na akcyzie Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży, Skarb Państwa straciłby 5 mln zł z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego.
Przemyt rujnuje producentów w Bułgarii Według analiz rządowej Agencji Celnej i dużych importerów papierosów około 30-40 proc. papierosów w Bułgarii pochodzi z przemytu. Trzy lata temu ówczesny szef służb celnych mówił nawet o 50-procentowym udziale szarej strefy w rynku papierosów.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)