Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gigantyczna akcja Interpolu. Przejęto tony narkotyków

0
Podziel się:

W ramach operacji zostało zmobilizowanych aż 39 krajów.

Gigantyczna akcja Interpolu. Przejęto tony narkotyków
(Associated Press/Fotolink/East News)

Ponad 27,5 tony kokainy, heroiny i konopi indyjskich przejęto między 1 a 12 grudnia w Ameryce Środkowej i na Karaibach podczas operacji, którą kierował Interpol - poinformowała ta międzynarodowa organizacja policyjna.

Aż 39 krajów zostało zmobilizowanych w ramach operacji o kryptonimie _ Lionfish II _, która doprowadziła do zatrzymania 442 osób i przejęcia 2,2 mln dolarów, 100 sztuk broni oraz 7,6 ton substancji chemicznych służących do produkcji narkotyków. Skonfiskowana kokaina ma czarnorynkową wartość 1,3 mld dolarów.

Mający siedzibę w Lyonie Interpol podał, że podczas akcji odkryto i zamknięto ok. 50 tajnych laboratoriów. Kolumbijska marynarka wojenna przejęła półzanurzalny statek wykorzystywany przez gang do transportu narkotyków, a służby bezpieczeństwa w Ekwadorze - dwa niewielkie samoloty. Peruwiańskie władze zniszczyły ok. 20 pasów startowych ukrytych w dżungli. Dwie osoby zatrzymane na Dominikanie i w Peru były objęte nakazami aresztowania wydanymi przez Interpol.

Wiosną 2013 r. w ramach pierwszej akcji o kryptonimie _ Lionfish _ w tej samej części świata także skonfiskowano prawie 30 ton narkotyków.

Szef jednostki ds. przestępczości wyspecjalizowanej i analiz Interpolu Glyn Lewis podziękował lokalnym policjantom, bez których przeprowadzenie operacji byłoby niemożliwe. Podkreślił, że bardzo często policjanci ci pracują w trudnych warunkach i muszą stawiać czoło przestępcom, którzy wykorzystują lądowe i morskie szlaki przerzutu narkotyków w Ameryce Środkowej.

W komunikacie Interpol podał, że wsparcia finansowego do przeprowadzenia akcji udzieliło francuskie MSW.

Czytaj więcej w Money.pl
Przemycili do Polski pół tony narkotyków 38 osób podejrzanych ws. przemytu zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji.
Szef bułgarskiego kontrwywiadu zniknął Bułgarskie MSW rozpoczęło poszukiwania już w sobotę, po oficjalnym potwierdzeniu, że były szef potężnej agencji kontrwywiadowczej zniknął dzień wcześniej.
Obowiązkowe testy na narkotyki dla dzieci? Oczekuje się, że projekt ustawy będzie gotowy w lutym 2015 roku i zostanie poddany pod debatę w parlamencie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)