Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Genewa 2. Iran weźmie udział w konferencji, która ma zakończyć syryjski konflikt?

0
Podziel się:

Dziś specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdar Brahimi rozmawiał dziś z ministrem spraw zagranicznych Iranu.

Genewa 2. Iran weźmie udział w konferencji, która ma zakończyć syryjski konflikt?
(_Skender_ /CC/Flickr)

Specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdar Brahimi rozmawiał dziś z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem na temat planowanej konferencji międzynarodowej, która ma stworzyć warunki do zakończenia wojny w Syrii.

_ - Omawiali ogólnie przygotowania do konferencji Genewa 2, a nie udział w niej Iranu _ - powiedziała rzeczniczka Brahimiego Chawla Mattar. Mianem Genewa 2 jest określana wielokrotnie odraczana konferencja, na której mieliby się spotkać przedstawiciela władz w Damaszku i syryjskiej opozycji.

Z Brahimim w kwestii Syrii ma się też spotkać dziś lub jutro minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, który przyjechał do Genewy, by dołączyć do rozmów sześciu mocarstw i Iranu w sprawie jego programu nuklearnego.

Rosja, sprzymierzeniec prezydenta Syrii Baszara el-Asada, pragnie, by Iran wziął udział w Genewie 2, Stany Zjednoczone, Arabia Saudyjska i główna siła opozycji Syryjska Koalicja Narodowa sprzeciwiają się temu.

ONZ ma nadzieję, że konferencja Genewa 2, którą od maja próbują zaaranżować USA i Rosja, będzie mogła się odbyć w połowie grudnia i pozwoli zakończyć konflikt zbrojny w Syrii, który trwa od marca 2011 roku i pochłonął ponad 100 tysięcy ofiar śmiertelnych.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział dziś, że państwa Zachodnie muszą przekonać syryjską opozycję do rozmów z rządem Asada.

Brahimi, jak pisze Reuters, ma odbyć poniedziałek w Genewie trójstronne rozmowy z wiceministrami spraw zagranicznych Rosji - Michaiłem Bogdanowem i Giennadijem Gatiłowem - oraz z podsekretarz ds. politycznych w Departamencie Stanu USA Wendy Sherman. Tematem ma być lista uczestników konferencji Genewa 2, w tym syryjskiej opozycji. Według AFP uczestnicy rozmów mają spróbować ustalić termin tej konferencji.

Konferencję wielokrotnie odkładano, m.in. z powodu sporów między światowymi mocarstwami, podziałów wewnątrz syryjskiej opozycji oraz nieprzejednanych stanowisk reżimu prezydenta Asada i walczących przeciwko niemu rebeliantów.

Czytaj więcej w Money.pl
Wymieniają 2 tys. więźniów na 48 Irańczyków Władze Syrii zaczęły w środę zwalniać z więzień 2130 cywilów w zamian za 48 obywateli Iranu przetrzymywanych przez syryjskich rebeliantów - poinformowała turecka organizacja humanitarna IHH, która podjęła się mediacji w tej sprawie.
Spotkanie syryjskiej opozycji. Będzie zgoda? Chodzi o próbę uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie udziału w ewentualnej konferencji pokojowej Genewa 2.
Rosyjska dyplomacja nieskuteczna ws. Syrii Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Syryjska Koalicja Narodowa, główne ugrupowanie opozycyjne, nie weźmie udziału w rozmowach w Moskwie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)