Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Generał oskarżony o zabójstwo Gongadzego

0
Podziel się:

Prokuratura Generalna Ukrainy postawiła byłemu generałowi MSW Ołeksijowi Pukaczowi zarzut umyślnego zabójstwa.

Generał oskarżony o zabójstwo Gongadzego
(PAP/EPA)

Prokuratura Generalna Ukrainy postawiła byłemu generałowi MSW Ołeksijowi Pukaczowi zarzut umyślnego zabójstwa opozycyjnego dziennikarza Georgija Gongadzego. Do brutalnego mordu doszło w 2000 roku.

_ - Śledztwo ustaliło, że Ołeksij Pukacz (...) w okresie od maja do września 2000 roku nadużył władzy i przekroczył swe uprawnienia służbowe w stosunku do działacza społecznego Ołeksandra Podolskiego oraz dziennikarza Georgija Gongadzego i popełnił umyślne zabójstwo tego ostatniego _ - czytamy w decyzji prokuratury.

Prokuratura generalna przekazała już akt oskarżenia Pukacza do sądu. Według ustaleń śledztwa Pukacz kierował grupą oficerów milicji, którzy porwali Gongadzego. Obecnie trzech z nich odsiaduje długoletnie wyroki więzienia. Pukacz miał osobiście zamordować Gongadzego, dusząc go paskiem.

Gongadze, dziennikarz i założyciel niezależnej gazety internetowej _ Ukrainska Prawda _, wraz z Podolskim tropił korupcję na szczytach władz Ukrainy. Zaginął we wrześniu 2000 roku, po czym jego pozbawione głowy ciało odnaleziono po dwóch miesiącach w lesie w okolicach Kijowa.

Prokuratura ustaliła, że zablokować działalność Podolskiego i Gongadzego osobiście nakazał ówczesny prezydent Ukrainy Leonid Kuczma.

W ubiegłym tygodniu postawiono mu zarzuty nadużycia władzy poprzez wydanie nielegalnych poleceń _ osobom urzędowym _ w MSW, co w konsekwencji doprowadziło do zabicia Gongadzego.

Według prokuratury najpierw w czerwcu 2000 roku na rozkaz działającego z polecenia Kuczmy ówczesnego szefa MSW Jurija Krawczenki jego podwładny, generał MSW Pukacz, porwał w Kijowie wraz ze swymi pracownikami Podolskiego. Po wywiezieniu do lasu Podolski został pobity, a następnie tam porzucony. We wrześniu 2000 roku taki sam scenariusz zastosowano wobec Gongadzego.

Pukacz został zatrzymany w lipcu 2009 roku, po sześciu latach poszukiwań. Tuż po aresztowaniu wskazał miejsce, gdzie ukryto głowę Gongadzego.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)