Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
obama
31.05.2012 06:54

Gafa Obamy pomoże zakazać "polskich obozów śmierci"

Polonijny Nowy Dziennik wystąpił do Kongresu USA z apelem o uchwalenie rezolucji zakazującej używania określeń polskie obozy śmierci lub polskie obozy koncentracyjne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wydawany w Nowym Jorku polonijny _ Nowy Dziennik _ wystąpił do Kongresu USA z apelem o uchwalenie rezolucji zakazującej używania określeń _ polskie obozy śmierci _ lub _ polskie obozy koncentracyjne _.

Polaków mieszkających w Nowym Jorku i New Jersey oburzył fakt, że podczas wtorkowych uroczystości w Białym Domu pośmiertnego uhonorowania Prezydenckim Medalem Wolności kuriera polskiego podziemia Jana Karskiego prezydent USA Barack Obama użył określenia _ polski obóz śmierci _.

Przyłączając się do wyrazów oburzenia ze strony swoich czytelników, gazeta rozpoczęła akcję wysyłania do amerykańskich ustawodawców listu z apelem o uchwalenie rezolucji, która mogłaby przyczynić się do zerwania z określeniami fałszującymi historię i krzywdzącymi Polaków.

_ Nowy Dziennik wzywa do uchwalenia w obu Izbach rezolucji stwierdzającej, że używanie takich sformułowań jak polskie obozy śmierci oraz polskie obozy koncentracyjne jest z historycznego punktu widzenia niewłaściwe i nie powinno mieć miejsca w oficjalnym dyskursie publicznym _ - napisano w liście. Jak podkreślono, sformułowanie to wprowadza w błąd ludzi, którzy nie znają historii Europy, a także spycha Polskę na margines.

Gazeta przypomina, że Polska była pierwszym krajem, na który napadli Niemcy i który przeciwstawił się nazistowskiej tyranii, tracąc przy tym miliony swoich obywateli.

Dziennik apeluje, aby używać zgodnego z prawdą określenia _ niemieckie obozy koncentracyjne w okupowanej przez nazistów Polsce _. Przypomina też, że podobne sformułowanie przyjęła organizacja UNESCO, przyjmując w 2007 r. nazwę _ Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945) _.

Polonijna gazeta cytuje Barbarę z Greenpointu, która w czasie II wojny światowej była dzieckiem: _ Moi rodzice cały czas podkreślali, że Niemcy stworzyli obozy koncentracyjne, gdzie wywozili i mordowali Żydów i Polaków. Rodzice bardzo się tego bali, ponieważ moja mama pomagała Żydom, nosiła im mleko, masło i chleb. Obozy były niemieckie i Żydzi też o tym powinni teraz głośno mówić... _.

Prezes wydawnictwa _ Nowego Dziennika _ Leszek Sadowski powiedział że _ ubolewanie, czy przeprosiny nie wystarczają, ponieważ mimo że ważne, są najczęściej szybko zapominane _. Jego zdaniem błąd prezydenta Obamy stwarza unikalną szansę, aby położyć kres wyrażeniom uwłaczającym Polakom. _ - Uchwalenie przez Kongres rezolucji byłoby historycznym aktem mogącym pomóc raz na zawsze odkłamać historię _ - przekonywał Sadowski.

Czytaj więcej w Money.pl
"Reakcja Białego Domu nie zamyka sprawy" _ Nikt się nie spodziewał, że może być jakiś urzędnik w Białym Domu, którego wiedza jest żenująca _
Nowe oświadczenie Białego Domu ws. Obamy Chodzi o gafę prezydenta USA z _ polskim obozem śmierci _.
Tagi: obama, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz