Notowania

szpiegostwo
04.07.2013 16:13

Francja też szpieguje obywateli? Kolejna afera

Francuski wywiad DGSE monitoruje rozmowy telefoniczne Francuzów, ich maile i aktywność na portalach społecznościowych we Francji i za granicą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Webstern Socialiste/CC BY-NC 2.0/Flickr)
Francois Hollande, prezydent Francji

Francuski wywiad DGSE monitoruje rozmowy telefoniczne Francuzów, ich maile i aktywność na portalach społecznościowych we Francji i za granicą - ujawnił _ Le Monde _.

Gazeta twierdzi, że DGSE, czyli Dyrekcja Generalna Bezpieczeństwa Zewnętrznego przechwytuje metadane, czyli informacje o tym, kto, kiedy, z kim i jak się komunikuje, ale nie podsłuchuje rozmów telefonicznych. Zdaniem _ Le Monde _ działalność taka jest jednak nielegalna.

_ - Szpieguje się całą naszą komunikację _ - napisał francuski dziennik, powołując się na bliżej nieokreślone źródła wywiadowcze, a także na publiczne wypowiedzi przedstawicieli wywiadu.

Informacje te - maile, wiadomości tekstowe, dane o rozmowach telefonicznych, aktywność na Facebooku i Twitterze - są przechowywane przez lata. Według _ Le Monde _ DGSE przechowuje je w piwnicach swej centrali w Paryżu.

Dziennik dodaje, że informacje te są bez przeszkód dostępne dla innych francuskich służb wywiadowczych, szukających ludzi, których komunikowanie się z innymi wydaje się podejrzane i wobec których można ewentualnie sięgnąć po takie metody inwigilacji jak podsłuch telefoniczny.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że takie działania DGSE są podobne do tych, które prowadzi amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), jak wynika z dokumentów ujawnionych przez Edwarda Snowdena.

_ Le Monde _ odnotowuje, że francuska komisja bezpieczeństwa narodowego i parlamentarna komisja ds. wywiadu uznały, iż DGSE działa zgodnie z prawem.

Czytaj więcej w Money.pl
Specgrupa zajmie się szpiegostwem USA Przywódcy unijnych instytucji nie kryją oburzenia z powodu doniesień o szpiegostwie Stanów Zjednoczonych.
Ekwador się nie spieszy by dać mu azyl Minister spraw zagranicznych Ekwadoru powiedział, że w przypadku Juliana Assange'a rozpatrzenie wniosku trwało dwa miesiące, więc nie należy się spodziewać szybszego rozpatrzenia przypadku Snowdena.
60 procent wie że jest szpiegowana w sieci Badacze pytali także użytkowników, jakie informacje na swój temat udostępnili w sieci
Tagi: szpiegostwo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz