Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
francja
18.04.2011 18:17

Francja: Nie łamiemy układu z Schengen

Francuski minister spraw wewnętrznych Claude Gueant oświadczył w poniedziałek, że blokując napływ tunezyjskich imigrantów do Francji rząd w Paryżu nie złamał układu z Schengen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tiseb/CC/Flickr)

Francuski minister spraw wewnętrznych Claude Gueant oświadczył, że blokując napływ tunezyjskich imigrantów do Francji rząd w Paryżu nie złamał układu z Schengen. Szef MSW odpowiedział w ten sposób na ostrą krytykę ze strony Włoch.

Francuskie władze zablokowały w niedzielę na kilka godzin przejazd pociągów jadących z Włoch, aby powstrzymać napływ do Francji tunezyjskich nielegalnych imigrantów. Pogłębiło to napięcie w relacjach Paryża i Rzymu, które pojawiło się, gdy władze włoskie ogłosiły wydawanie Tunezyjczykom tymczasowych zezwoleń na pobyt, umożliwiających poruszanie się po krajach strefy Schengen.

Nawiązując do konfliktu między obu krajami, Gueant podkreślił, że Francja "_ nie pragnie napięcia w stosunkach z Włochami _. Jednocześnie jednak odpierał włoską krytykę, twierdząc, że w kwestii tunezyjskich imigrantów jego kraj _ wciela w życie literę i ducha porozumień z Schengen _ o swobodnym przepływie osób wewnątrz Unii Europejskiej.

Paryż otrzymał w poniedziałek wsparcie w tej kwestii ze strony Komisji Europejskiej. Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem zaznaczyła, że blokada ruchu pociągów miała _ wyjątkowy _ i _ tymczasowy _ charakter i że _ nie przekroczyła granic tego, co ściśle konieczne _. W jej opinii, nie doszło do złamania zasad układu z Schengen.

Władze w Paryżu tłumaczyły wcześniej, że wczorajsza blokada pociągów, którymi tunezyjscy imigranci chcą przedostać się do Francji, jest krótkotrwała i wynika z chęci zachowania porządku publicznego.

Okresowe wstrzymanie ruchu pociągów przez władze francuskie spotkało się z falą krytyki we Włoszech. Oficjalnie zaprotestowało włoskie MSZ, zarzucając Paryżowi łamanie zasad obowiązujących w UE. _ Paryż spoliczkował Rzym _ - tak zatytułował swój tekst na ten temat lewicowy dziennik włoski _ La Repubblica _, piętnując starcie _ dwóch populizmów _: włoskiego i francuskiego.

Napięcie włosko-francuskie na tle napływu imigrantów z Afryki Płn. narasta od kilkunastu dni. Pod naporem fali ponad 20 tys. Tunezyjczyków, którzy w ostatnich tygodniach przybyli do Włoch, uciekając przed zamieszkami w swoim kraju, władze w Rzymie zaczęły im wydawać tymczasowe zezwolenia na pobyt. Wielu z imigrantów chce dołączyć do swoich rodzin i krewnych zamieszkałych we Francji.

W reakcji na tę decyzję Paryż zobowiązał swoje służby graniczne do szczególnie drobiazgowej kontroli Tunezyjczyków próbujących przekroczyć granicę włosko-francuską. Imigranci ci muszą dowieść, że mają _ wystarczające środki do życia _, czyli 62 euro dziennie na osobę albo połowę tej kwoty w przypadku, gdy zapewnione jest bezpłatne zakwaterowanie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t75241.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/francja;lamiac;uklad;z;schengen;podkopuje;ue,253,0,814333.html) Francja łamiąc układ z Schengen podkopuje UE Blokując napływ arabskich imigrantów z Włoch, Francja złamała porozumienie w sprawie swobodnego przepływu osób wewnątrz Unii Europejskiej - ocenia hiszpański dziennik _ El Pais _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t99614.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francja;nie;chce;imigrantow;z;tunezji,163,0,813987.html) Francja nie chce imigrantów z Tunezji Francuskie władze zablokowały dziś przejazd pociągów z Włoch. To wynik obaw od napływ nielegalnych imigrantów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t132144.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;moze;przyjac;uchodzcow;z;libii,201,0,810441.html) Polska może przyjąć uchodźców z Libii Chodzi o kilkanaście osób z ponad 800, które uciekły na Maltę. Tunezyjczykom z Lampedusy mówimy nie.
Tagi: francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz