Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Francja ma nowego prezydenta. Sarkozyego zastąpił Francois II

0
Podziel się:

Socjalista jest siódmym prezydentem Piątej Republiki.

Francja ma nowego prezydenta. Sarkozyego zastąpił Francois II
(PAP/EPA)

Francja od dzisiaj ma nowego prezydenta. Socjalista Prezydent- elekt Francois Hollande został zaprzysiężony w Pałacu Elizejskim. Jest siódmym prezydentem Piątej Republiki.

Były pierwszy sekretarz francuskiej Partii Socjalistycznej zastąpił pokonanego Nicolasa Sarkoziego. Francois Hollande nazywany przez prasę Francois II - jest po prezydencie Francois Mitterrandzie drugim socjalistycznym prezydentem Piątej Republiki.

Po przybyciu do Pałacu Elizejskiego Francois Hollande spotkał się, przy drzwiach zamkniętych z ustępującym prezydentem NicolasemSarkozym. Podczas spotkania Sarkozy przekazał swemu następcy tajne dokumenty, między innymi dotyczące polityki zagranicznej oraz super tajne kody uruchomienia broni nuklearnej.

Po spotkaniu zaczęła się oficjalna ceremonia przejęcia władzy. Zgodnie z tradycją trwającą od 1881 roku nowy prezydent został odznaczony orderem Legii Honorowej. Po ceremonii zaprzysiężenia Francois Hollande już jako prezydent Francji wygłosi pierwsze przemówienie. Uroczystości zakończą się pod Łukiem Triumfalnym przy grobie nieznanego żołnierza.

Po południu zgodnie z tradycją prezydent odda hołd wybranym osobistościom francuskiej historii, które symbolizować mają nową prezydenturę. Francois Holland wybrał Marię Curie Skłodowską, jako uosobienie pluralizmu francuskiego społeczeństwa oraz mądrości i nowatorstwa wniesionego przez emigrantów. Drugą uhonorowaną postacią będzie Jules Ferry, twórca i propagator bezpłatnego laickiego nauczania we Francji.

Zaraz po ceremonii Francois Hollande uda się do Berlina na spotkanie z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta zagraniczna nowego francuskiego przywódcy.

Czytaj więcej w Money.pl
Hollande pojedzie z pierwszą wizytą do... Nowy prezydent Francji Francois Hollande złoży wizytę w Berlinie w najbliższy wtorek wieczorem, kilka godzin po swoim zaprzysiężeniu.
Zaiskrzyło między Komorowskim a Hollandem Prezydencki doradca zdradza Money.pl, szczegóły ostatniej rozmowy przywódców Polski i Francji.
Wielkie zmiany w Europie. Ile za to zapłacisz? Słabszy złoty to pierwszy efekt wyborów we Francji i w Grecji. Ale konsekwencji będzie znacznie więcej. Zobacz raport Money.pl.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)