Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Focus pozwany za "polski obóz zagłady"

0
Podziel się:

Do olsztyńskiego sądu wpłynął w środę pozew przeciw wydawcy niemieckiego tygodnika Focus

Focus pozwany za "polski obóz zagłady"
(Mikdam/Dreamstime)

Do olsztyńskiego sądu wpłynął w środę pozew przeciw wydawcy niemieckiego tygodnika Focus za użycie w publikacjach zwrotu _ polski obóz zagłady _. Sprostowania i zakazu używania takich określeń w przyszłości domaga się b. więźniarka niemieckiego obozu w Potulicach.

Pozew o naruszenie dóbr osobistych przeciwko wydawcy tygodnika Focus wpłynął w środę do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Pod pismem o wszczęcie procesu cywilnego w tej sprawie podpisała się Janina Luberda-Zapaśnik, emerytowana lekarka z Olsztyna, która jako dziecko była więziona w niemieckim obozie w Potulicach k. Piły.

Jak powiedziała PAP, użycie przez niemiecki tygodnik określenia _ polski obóz zagłady _ bardzo ją zabolało i narusza jej godność narodową. Dodała, że do obozu została wywieziona w 1941 roku z Pomorza razem z rodzicami i czwórką młodszego rodzeństwa. Miała wtedy 11 lat.

_ - W czasie okupacji bardzo cierpieliśmy, moja rodzina została przez Niemców zniszczona. Rodzeństwo zginęło w obozie, z pięciorga dzieci tylko ja jedna ocalałam. Przeżyłam chyba po to, żeby dawać świadectwo prawdzie _ - stwierdziła.

Według prawników reprezentujących byłą więźniarkę, nieprawdziwe i fałszujące historię sformułowanie _ polski obóz zagłady _ ("polnische Vernichtungslager") - dotyczące Sobiboru i Treblinki - znalazło się w dwóch publikacjach na internetowym portalu niemieckiego tygodnika Focus. Chodzi o opublikowany tam 18 lutego 2013 r. artykuł _ Filmemacher Claude Lanzmann erhalt Ehrenbar der Berlinare _ oraz tekst _ Aufstand im Warschauer Ghetto _, który ukazał się dwa miesiące później w związku z rocznicą powstania w Getcie Warszawskim.

Pozew w imieniu Luberdy-Zapaśnik złożyli pełnomocnicy z kancelarii mec. Lecha Obary, związani ze Stowarzyszeniem Patria Nostra, które zrzesza prawników i byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Wcześniej wezwali oni wydawcę czasopisma i portalu internetowego _ www.focus.de _ do usunięcia ze wskazanych artykułów zwrotów _ polski obóz zagłady _ oraz zamieszczenia stosownych przeprosin. Jednak - jak twierdzą - wezwanie zostało zignorowane.

W złożonym w środę pozwie domagają się zakazania pozwanemu rozpowszechniania w jakikolwiek sposób określeń _ polski obóz zagłady _ lub _ polski obóz koncentracyjny _. Wystąpili również do sądu o nakazanie niemieckiemu wydawcy opublikowania na własny koszt - także w polskich mediach - oświadczenia, zawierającego sprostowanie, wyrazy ubolewania i przeprosiny.

Precedensowy proces cywilny wytoczony przez obywatela Polski wydawcy niemieckiego dziennika _ Die Welt _ za zwrot _ polski obóz koncentracyjny _ toczy się od września ub. roku przed warszawskim sądem okręgowym.

Pełnomocnikiem osób, które złożyły powództwa w obu tych sprawach, jest mec. Lech Obara ze Stowarzyszenia Patria Nostra. Jak zapowiedział w rozmowie z PAP, do polskich sądów będą kierowane kolejne tego typu pozwy. _ - Procesy powinny uświadomić szefom innych redakcji w Niemczech, że używanie zwrotu +polskie obozy koncentracyjne+ nie pozostanie bezkarne _ - stwierdził Obara.

Czytaj więcej w Money.pl
Zakończył się rajd śladami ucieczki rtm. Pileckiego z obozu Auschwitz Rajd zakończył się w dworze Koryznówka, w którym schronienie znaleźli uciekinierzy sprzed 70 lat: rtm Pilecki, a także jego współwięźniowie i członkowie obozowej konspiracji - Jan Redzej i Edward Ciesielski.
Żołnierze uwolnili 67 tysięcy więźniów Według dokumentów obozowych, przez Dachau przeszło ponad 206 tysięcy więźniów, z których zmarło ponad 31 tysięcy osób.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)