Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Finlandia: przywódca konserwatystów ma zostać premierem

0
Podziel się:

Alexander Stubb postuluje, by neutralna obecnie Finlandia weszła w najbliższych latach do NATO.

Finlandia: przywódca konserwatystów ma zostać premierem
(PAP/EPA)

Przewodząca koalicji rządowej w Finlandii konserwatywna partia Koalicja Narodowa (KOK) wybrała na swego nowego przywódcę ministra ds. europejskich i handlu zagranicznego Alexandra Stubba, torując mu w ten sposób drogę do fotela premiera.

Dotychczasowy przywódca KOK i obecny premier Jyrki Katainen jeszcze w kwietniu ogłosił, że ustąpi ze stanowiska szefa rządu - co ma nastąpić przed końcem czerwca. Swą decyzję uzasadnił zamiarem ubiegania się o członkostwo władz Unii Europejskiej.

46-letni Stubb zaliczany jest do liberalnego skrzydła KOK - głównego ugrupowania pięciopartyjnej koalicji. Cieszy się popularnością zwłaszcza wśród młodszego wiekiem elektoratu. W polityce zagranicznej postuluje, by neutralna obecnie Finlandia weszła w najbliższych latach do NATO.

Na zjeździe KOK w Lahti Stubb otrzymał głosy około 60 proc. delegatów, wyprzedzając minister zdrowia i spraw socjalnych Paulę Risikko.

Oznacza to, że poprowadzi zdecydowanie prounijną KOK do wyborów parlamentarnych, które mają się odbyć w kwietniu przyszłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)