Notowania

finansowanie partii
19.06.2013 17:00

Finansowanie partii - Donal Tusk mówi o podjęciu szybkich kroków

Ja wiem, że dla pieniędzy niektórzy są gotowi zabić, ale myślałem, że nie tu w Sejmie - zaznaczył Tusk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Premier Donald Tusk poinformował, że szef klubu PO Rafał Grupiński zobowiązał się do szybkiego przygotowania projektu ustawy, który wyeliminuje finansowanie partii z budżetu państwa. Projekt powinien być gotowy na początku przyszłego tygodnia - dodał Tusk.

_ - W sprawie finansowania partii będę proponował, a przewodniczący Grupiński zobowiązał się przygotować jak najszybciej, projekt ustawy, który będzie eliminował finansowanie partii politycznych z budżetu _ - powiedział Tusk dziennikarzom w Sejmie po spotkaniu z marszałek Sejmu Ewą Kopacz i szefem klubu PO.

Poinformował, że zapoznał się już z tym projektem, ale - jego zdaniem - wymaga on pewnych poprawek. Premier podkreślił, że każdy model finansowania partii politycznych ma swoje wady i zalety, ale - jak ocenił - w Polsce najmniej akceptowany jest model finansowania _ z kieszeni podatnika _. _ - Jestem przekonany, że partie polityczne mogą spokojnie utrzymywać się ze wsparcia swoich członków i sympatyków _ - uważa szef rządu.

Jak dodał, wsparcie ze strony członków i sympatyków musi być przejrzyste, rejestrowane i kontrolowane społeczne, a także przez instytucje państwowe, takie jak Państwowa Komisja Wyborcza. Zdaniem premiera, gdyby jakaś osoba w danej partii przyjęła _ pieniądze niepewne, anonimowe, niesprawdzone _, to powinna podlegać sankcjom karnym.

Tusk przypomniał, że to nie jest pierwszy raz, gdy Platforma próbuje ustawowo zlikwidować finansowanie partii z budżetu. Jak jednak zauważył, PO nie znalazła dotychczas w Sejmie wystarczającej większości, aby przeprowadzić takie zmiany.

_ - Pomiędzy takimi próbami Platformy, prawie wszyscy liderzy partyjni mówią, że brzydzą się pieniędzmi i że nie chcą finansowania z budżetu państwa. Kiedy przychodzi do chwili próby, okazuje się, że znajdują tysiące wykrętów czy sposobów, żeby wytłumaczyć, że jednak te pieniądze są potrzebne _ - mówił szef rządu. Premier zapewniał też, że nie ma drugiego polityka tak konsekwentnie przeciwnego finansowaniu partii z budżetu.

Jak podkreślił, nie ma też złudzeń, że za każdym razem, kiedy chce wyeliminować finansowanie partii politycznych z budżetu państwa, pojawia się _ wrzawa _ i epitety przedstawiające go, jako _ wcielonego diabła, w każdej możliwej konfiguracji _. _ - Ci ludzie nie mają odwagi powiedzieć, że chcą dalej finansować partie polityczne z budżetu państwa _ - ocenił Tusk.

Premier zaznaczył, że chciałby, aby stanowiska poszczególnych ugrupowań ws. finansowania partii były _ jasne, klarowne i proste _. _ -Ta kwestia jest naprawdę do bardzo prostego wyjaśnienia i rozstrzygnięcia. Czy jesteś za finansowaniem partii politycznej z kieszeni podatnika przymusowo, czyli przez ustawowy obowiązek finansowania z budżetu, czy przeciw. Możemy to przegłosować jedną decyzją _ - oświadczył Tusk.

Szef rządu był pytany także o wypowiedzi polityków PSL, którzy zarzucali, że propozycja Platformy w sprawie finansowania partii to _ zamach na demokrację _ i proponowali m.in., by minister finansów Jan Rostowski umorzył dług PSL. _ - Nie sądzę, aby dla kasy z budżetu państwa ktoś byłby gotowy wywracać koalicję. Ja wiem, że dla pieniędzy niektórzy są gotowi zabić, ale myślałem, że nie tu w Sejmie _ - zaznaczył Tusk.

_ - Gdyby minister finansów w Polsce umarzał każdemu dług, tylko dlatego, że ten ktoś ma udział we władzy, to moim zdaniem powinien pójść siedzieć. Minister finansów w moim rządzie nie będzie umarzał długów instytucjom, przedsiębiorstwom, żadnemu dłużnikowi, tylko dlatego, że on jest silny czy dlatego, że ma jakieś znaczenie w polityce _ - podkreślił.

Ludowcy spłacają w ratach kilkumilionowy dług wobec Skarbu Państwa. Sprawa dotyczy kampanii wyborczej do parlamentu w 2001 r. Komitet wyborczy PSL zebrał wówczas na potrzeby kampanii 9,4 mln zł; jednak środki były gromadzone nie na specjalnym koncie wyborczym, a na rachunku partyjnym. PKW odrzuciła w 2001 r. sprawozdanie komitetu wyborczego Stronnictwa i zwróciła się o orzeczenie przepadku na rzecz Skarbu Państwa pieniędzy pozyskanych z naruszeniem przepisów ordynacji wyborczej.

Tusk pytany był też o wypowiedź Janusza Palikota (RP), który, odnosząc się do stanowiska PO w sprawie finansowania partii, nazwał premiera _ politycznym szulerem _. _ - Janusz Palikot jest w trudnej sytuacji, bo stał się obrońcą, także ku mojemu zaskoczeniu, finansowania partii z budżetu państwa czy z kieszeni podatnika _ - zaznaczył szef rządu.

Według premiera nie od dziś Palikot stara się impertynencjami, wyzwiskami _ przykryć _ istotę swojego myślenia, w tym przypadku jest to chęć utrzymania przez szefa RP _ kasy z budżetu państwa _. Ruch Palikota po raz trzeci złożył w sejmie projekt nowelizacji ustawy o partiach politycznych, dający możliwość finansowania partii z odpisu podatkowego.

Zdaniem Tuska propozycja RP _ jest dokładnie w tym samym stopniu finansowaniem partii z kieszeni podatnika czy z budżetu _. _ - Będzie mniej z podatku w budżecie, to de facto, tak jakby budżet finansował te partie _ - dodał.

Czytaj więcej o finansowaniu partii w Polsce w Money.pl
Tusk o finansowaniu partii z budżetu. Zniesie? _ Każdy polityk zapytany czy jest za ograniczeniem finansowania, mówi że jak najbardziej. _ Potem jednak...
Odpis podatkowy na posłów? Jest propozycja Wprowadzenie zamiast subwencji finansowania partii z dobrowolnego odpisu od podatku w wysokości 0,3 proc. zaproponował dzisiaj prezes PJN Paweł Kowal.
Mimo protestów PO przyśpieszy zmiany w... Pomysł wstępnie popierają Ruch Palikota i Solidarna Polska.
Tagi: finansowanie partii, tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz