Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Finanse Watykanu. Mocny impuls papieża do walki z przestępstwami

0
Podziel się:

Promotor sprawiedliwości w trybunale za Spiżową Bramą Gian Piero Milano, czyli odpowiednik prokuratora generalnego, przedstawił podczas uroczystości propozycję utworzenia w żandarmerii watykańskiej specjalnej sekcji do spraw zwalczania przestępczości gospodarczej i finansowej.

Finanse Watykanu. Mocny impuls papieża do walki z przestępstwami
(CPP / Polaris/East News)

Papieżowi Franciszkowi bardzo zależy na zwalczaniu przestępczości finansowej i prania brudnych pieniędzy; jego pontyfikat przebiega pod znakiem takiego _ mocnego impulsu _ - mówiono dzisiaj podczas inauguracji roku sądowego w Watykanie.

Promotor sprawiedliwości w trybunale za Spiżową Bramą Gian Piero Milano, czyli odpowiednik prokuratora generalnego, przedstawił podczas uroczystości propozycję utworzenia w żandarmerii watykańskiej specjalnej sekcji do spraw zwalczania przestępczości gospodarczej i finansowej. Jego zdaniem powołanie takiej grupy jest bardzo potrzebne i postulowane.

Przypomniano, że od lipca papież w czterech wydanych dokumentach w formie Motu proprio podjął dalsze decyzje w ramach wielkiej zapoczątkowanej przez Benedykta XVI reformy finansów za Spiżową Bramą, której celem jest przejrzystość i przeciwdziałanie wszelkim nieprawidłowościom oraz przestępstwom na tym polu. Reformą tą objęty jest przede wszystkim watykański bank IOR.

Prokurator Milano stwierdził w swym wystąpieniu, że impuls na rzecz działań w tym kierunku nie jest tylko związany z _ polityką stabilności ekonomicznej i finansowej prowadzoną na poziomie międzynarodowym _, ale ma także _ wiele powodów natury kościelnej, oferujących bardziej wzniosłą motywację _. W tym kontekście promotor sprawiedliwości mówił o konieczności kierowania się ideami _ solidarności i braterstwa _.

Ponadto w swej relacji Gian Pieto Milano oświadczył, że także w minionym roku można było znaleźć potwierdzenie tego, iż państwo watykańskie, będące dotąd _ enklawą we Włoszech _, zmierza stopniowo ku temu, by stać się _ enklawą w Unii Europejskiej _. W ramach tego procesu - ocenił - możliwe jest współdziałanie z porządkiem prawnym świata zewnętrznego bez czerpania _ zanieczyszczeń obcych jego naturze i formule _.

W czerwcu Franciszek powołał specjalną komisję ds. badania działalność Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), wstrząsanego wielokrotnie skandalami i krytykowanego za niejasne interesy i zatajanie danych o posiadaczach kont. Powołanie komisji, zmierzające do uporządkowania sytuacji wokół IOR, miało umożliwić papieżowi - jak podał Watykan - lepszą harmonizację działalności Instytutu _ z misją Kościoła powszechnego _.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież: Potrzebny jest święty spryt Papież Franciszek odprawił w poniedziałek w bazylice Świętego Piotra mszę z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Apelował, by od Mędrców ze Wschodu nauczyć się "świętego sprytu", który pozwala rozpoznać niebezpieczeństwa i uniknąć ich.
Papież pilnie udał się dziś do szpitala. Po co? Benedykt XVI, który - jak sam powiedział - pozostaje ukryty dla świata, po raz drugi opuścił teren Watykanu.
"To słowa mocy, odwagi i nadziei" Podczas mszy w bazylice świętego Piotra, Franciszek przywołał słowa starożytnej modlitwy: Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską.
Benedykt XVI protestuje, a Franciszek milczy Ideologia gender jest groźna, gdyż kwestionuje naturę człowieka, manipuluje nią i odbiera mu godność - takie stanowisko Watykan wypracował za pontyfikatu poprzedniego papieża.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)