Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Finał ewakuacji Polaków z Donbasu. Co będzie z nimi dalej?

0
Podziel się:

Na lotnisku Polaków przywitała minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska i szef MSZ Grzegorz Schetyna.

Finał ewakuacji Polaków z Donbasu. Co będzie z nimi dalej?
(PAP/Adam Warżawa)

Grupa Polaków ewakuowana z Donbasu jest już w Polsce. Trzy samoloty ze 178 osobami wylądowały w bazie lotniczej w Malborku. Stamtąd zostaną przewiezione do ośrodka Caritas Archidiecezji Warmińskiej w miejscowości Rybaki oraz Łańsk.

Na lotnisku Polaków przywitała minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska i szef MSZ Grzegorz Schetyna. Szef polskiej dyplomacji podziękował wszystkim zaangażowanym w pomoc Polakom z Donbasu, także stronie ukraińskiej. Grzegorz Schetyna podkreślił, że akcja trwała parę tygodni ponieważ należało ją bardzo dokładnie przygotować. Dodał, że jego misja się zakończyła, a opiekę nad ewakuowanymi przejmuje MSW.

Teresa Piotrowska powiedziała, że ośrodek Caritas wybrano, ponieważ jest do tego bardzo dobrze przygotowany. Repatrianci mogą liczyć na pomoc między innymi w nauce języka polskiego. Dzieci zostaną wysłane do szkół od drugiego semestru. Rząd zaproponuje rodzicom, by podczas zbliżających się ferii mogły wyjechać na zorganizowany wypoczynek.

Minister Piotrowska podkreśliła, że ośrodek będzie do dyspozycji uchodźców przez 6 miesięcy. Zaapelowała jednocześnie o pomoc do organizacji pozarządowych, firm i innych instytucji, które mogłyby pomóc Polakom z Donbasu urządzić się w ojczyźnie.

Polacy mieszkający w na wschodzie Ukrainy od kilku tygodniu starali się o wyjazd do naszego kraju z powodu walk na wschodzie Ukrainy i zniszczeń wojennych. Wiele rodzin wyjechało stamtąd z małymi dziećmi.

Czytaj więcej w Money.pl
"Służby antyterrorystyczne w gotowości" Zdaniem szefowej MSW Polska nie należy do grupy państw szczególnie zagrożonych terroryzmem.
Schetyna w USA: Czekamy na zrealizowanie... Spełnienie przez USA postanowień ze szczytu NATO w sprawie wzmocnienia obecności wojskowej w Polsce oraz większe wsparcie przez Polskę walki z Państwem Islamskim - to kluczowe tematy kończącej się wizyty szefa MSZ za Oceanem.
Polska wesprze walkę z Państwem Islamskim Tomasz Siemoniak mówił, że na razie nie wiadomo, jaką formę miałaby mieć polska pomoc. - W zeszłym roku była to pomoc humanitarna, być może teraz w grę wejdą inne kwestie - dodał.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)