Notowania

filipiny
22.01.2013 12:57

Filipiny chcą arbitrażu ONZ w sprawie sporu z Chinami

Pekin rości sobie pretensje do wysp na Morzu Południowochińskim. Filipińczycy obstają przy swoim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Kyodo/Fotolink/East News)

Filipiny zapowiedziały skierowanie do trybunału arbitrażowego ONZ sporu z Chinami, które roszczą sobie pretensje do wysp na Morzu Południowochińskim. Poinformował o tym filipiński minister spraw zagranicznych Albert del Rosario.

Zdaniem Manili roszczenia Pekinu są nieprawomocne. _ Filipiny wyczerpały niemal wszystkie środki polityczne i dyplomatyczne, by znaleźć pokojowe rozwiązanie sporów morskich z Chinami Mamy nadzieję, że procedura arbitrażowa doprowadzi do trwałego rozwiązania _ - powiedział szef filipińskiej dyplomacji na konferencji prasowej.

Manila powiadomiła ambasadora Chin na Filipinach Ma Qekinga o swej decyzji. Ma nadzieję, że procedowanie będzie oparte na Konwencji o prawie morza (ang. UNCLOS) z 1982 roku, którą podpisały oba państwa.

Władze chińskie nie skomentowały na razie posunięcia Filipin. Pekin rości sobie prawa do niemal całego Morza Południowochińskiego, w tym do atolu nazywanego przez Chińczyków Huangyan, a przez Filipińczyków Panatag Shoal (Scarborough Shoal). Pekin utrzymuje, że jego roszczenia znajdują potwierdzenie _ w faktach i świadectwach historycznych _.

Minister del Rosario powiedział, że Manila wielokrotnie od roku 1995 rozmawiała z Pekinem o pokojowym rozwiązaniu sporu, lecz perspektywy takiego załatwienia sprawy są odległe.

Tagi: filipiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz