Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
janusz palikot
08.11.2010 13:56

Fekalia i granat umorzone. Są akty oskarżenia ws. krzyża

Nie zostało wszczęte śledztwo z zawiadomienia posła Palikota.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Do warszawskich sądów przesłano dotąd osiem aktów oskarżenia związanych z manifestacjami organizowanymi przed Pałacem Prezydenckim, gdy stał tam krzyż. Wszystkie dotyczą znieważenia i naruszenia nietykalności policjantów i strażników miejskich.

Jak powiedział Dariusz Ślepokura z warszawskiej prokuratury okręgowej, nadal trwają dwa postępowania dotyczące naruszenia nietykalności funkcjonariuszy, jedno dotyczące obrazy uczuć religijnych oraz jedno - nielegalnego postawienia w tym miejscu krzyża. Kolejne postępowanie dotyczy gróźb kierowanych wobec dziennikarza - jest jednak wniosek o warunkowe umorzenie tego postępowania.

Prokurator dodał, że w sumie od połowy lipca do listopada prokuratura prowadziła 50 różnych postępowań w tej sprawie. 26 zakończyło się odmową wszczęcia śledztwa, 11 umorzeniem śledztwa.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/247/t103927.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nietypowy;raport;krrit;relacje;z;konfliktu;o;krzyz,135,0,702599.html) Nietypowy raport KRRiT: Relacje z konfliktu o krzyż

Wśród spraw, które umorzono, jest m.in. sprawa starszego mężczyzny, który w połowie sierpnia zbezcześcił tablicę na Pałacu Prezydenckim, rzucając w nią słoikiem z nieczystościami.

Powodem decyzji o umorzeniu była stwierdzona niepoczytalność sprawcy. Umorzeniem, wobec braku znamion czynu zabronionego, zakończyła się też sprawa 60-latka, który przyszedł pod Pałac Prezydencki z granatem i groził przeciwnikom przeniesienia krzyża. Granat był rozbrojony, nie znaleziono też żadnego ładunku wybuchowego.

Kolejna głośna medialnie sprawa mężczyzny, który w drugiej połowie sierpnia, będąc pod wpływem alkoholu, dzwonił na alarmowy numer 112 i informował o bombie w okolicach Pałacu Prezydenckiego, uznana została za wykroczenie.

Zgodnie z Kodeksem wykroczeń _ kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1,5 tys. zł _.

Prokuratorzy odmówili też wszczęcia śledztwa z zawiadomienia posła Janusza Palikota, dotyczącego _ publicznego znieważenia grupy ludności ze względu na przynależność narodową i nawoływania do nienawiści na tle różnic religijnych _.

Podobnie zakończyło się też postępowanie dotyczące _ przekroczenia uprawnień przez prezydenta poprzez wywieszenie niegodziwej tablicy _. Prokuratura odmówiła też wszczęcia postępowania w sprawie _ zabrania krzyża sprzed pałacu _.

Tagi: janusz palikot, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz