Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Federacja gmin żydowskich przeciwna wizycie Putina w Pradze

0
Podziel się:

Prezydent Rosji został zaproszony na czeskie obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Federacja gmin żydowskich przeciwna wizycie Putina w Pradze
(justindc/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Prezydent Rosji Władimir Putin został zaproszony na czeskie obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz w styczniu do Pragi.

Putina, wraz z innymi przedstawicielami czterech zwycięskich mocarstw II wojny światowej, do Pragi zaprosił w listopadzie prezydent Czech Milosz Zeman. Rosyjski prezydent nie potwierdził na razie swej obecności na Forum Holokaustu, upamiętniającym ofiary Zagłady.

Odbędzie się ono w Pradze oraz w Terezinie w dniach 26 i 27 stycznia 2015 roku, a organizatorem jest Europejski Kongres Żydowski we współpracy z Parlamentem Europejskim oraz Federacją Gmin Żydowskich Republiki Czeskiej. Na obchody zaproszono przedstawicieli 47 krajów.

Federacja uważa, że "wizyta prezydenta Putina w Pradze z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu byłaby niewłaściwa" - czytamy w komunikacie.

"Ustanowiony i ucieleśniany przez Putina reżim nie przestrzega międzynarodowych porozumień, wykazuje wrogość na zewnątrz i siłą okupuje terytorium sąsiedniego państwa" - dodano.

Wielu przedstawicieli władz już potwierdziło, że przyjedzie do Pragi i Terezina. Wśród nich jest szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz wysocy przedstawiciele władz 23 krajów. W obchodach weźmie udział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. W czeskiej stolicy nie będzie za to amerykańskiego szefa państwa Baracka Obamy.

Obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz odbędą się też w Polsce na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady.

Czytaj więcej w Money.pl
Komunikacyjny paraliż Czech. Stoją pociągi Lód, który zgromadził się na sieci trakcyjnej, uniemożliwił ruch pociągów i tramwajów na terenie praktycznie całych Czech.
Putin zapowiada modernizację armii Szczególny nacisk zostanie postawiony na strategiczne wojska nuklearne.
Putin stawia na rosyjskie wojska nuklearne! Rosja będzie kontynuowała swój ambitny program modernizacji sił zbrojnych, ze szczególnym naciskiem na strategiczne wojska nuklearne.
"Kłopoty Rosji powinny nas martwić" Powinniśmy się martwić tym, że Rosja ma kłopoty - uważa Stanisław Ciosek, były ambasador Polski w Moskwie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)