Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fedak: Damy więcej rodzinom wielodzietnym

0
Podziel się:

Wzrosną zasiłki na kolejne dzieci. Nowy program miałby ruszyć na przełomie roku.

Fedak: Damy więcej rodzinom wielodzietnym
(kprm.gov.pl)

Minister pracy i polityki społecznejJolanta Fedakzapowiedziała, że na przełomie roku ministerstwo przedstawi założenia nowego programu wspierania rodzin. Jednym z jego zadań ma być większa pomoc dla rodzin, które wychowują więcej niż jedno dziecko.

_ - Rozważamy takie rozwiązania, które wsparłyby bardziej rodzinę wielodzietną. To jest również postulat z komisji wspólnej Episkopatu i rządu. To jest tendencja europejska. Na tym polega nowoczesna polityka rodzinna _ - powiedział minister Fedak.

Program ma objąć trzy ustawy:

  • o pieczy zastępczej,
    • o formach opieki (tzw. żłobkowa)
    • nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Dwie pierwsze ustawy są obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych, nad nowelą ustawy _ antyprzemocowej _ pracuje Sejm. Resort zamierza też _ zmienić filozofię _ świadczeń rodzinnych, w taki sposób, żeby wspierać rodziny wychowujące więcej niż jedno dziecko. Zasiłki rodzinne na kolejne dzieci byłyby coraz wyższe.

_ - Można byłoby rozważyć taką ewentualność dotyczącą becikowego _ - dodała minister. Zaznaczyła przy tym, że _ becikowe _ jest tylko jednorazowym świadczeniem materialnym dla rodziny, zaś podstawowym jest zasiłek na dziecko, wypłacany co miesiąc.

Fedak nie podała kwoty, która będzie przeznaczona na nowy program. _ _Świadczenia mają przysługiwać jednak nie tylko rodzinom ubogim. - _ To jest kwestia kierowania pieniędzy nie dlatego, że ktoś jest biedny, tylko dlatego, że podejmuje trud wychowania i opieki nad dziećmi _ - powiedziała.

W tym roku na świadczenia rodzinne budżet ma wydać 8,3 mld złotych.

*założenia- ustawa budżetowa, źródło: Ministerstwo Finansów
źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Minister powiedziała też, że trwają konsultacje dotyczące ustawy, która umożliwi wprowadzenie bardziej elastycznych form opieki nad małymi dziećmi do 3 lat. Jak tłumaczyła chodzi m.in. o żłobki, które w obecnym stanie prawnym są zakładami opieki zdrowotnej. Dla samorządów - mówiła Fedak - ta forma organizacyjna jest _ droga i sztywna _, co powoduje, że nie organizują one tego typu opieki.

Ustawa ułatwić ma organizowanie żłobków przy zakładzie pracy oraz wprowadzić tzw. nianie samorządowe tam, gdzie nie będzie konieczny żłobek. - _ W mniejszej gminie wystarczy być może niania samorządowa, czy kilka niań, które będą się opiekowały swoimi i innymi dziećmi, a inne kobiety mogłyby pracować _ - powiedziała Fedak.

Czytaj w Money.pl
*Po becikowe z zaświadczeniem od lekarza * Pieniędzy nie dostanie już mama, która w czasie ciąży nie chodziła do lekarza - to pierwsza zmiana w obowiązujących już czwarty rok przepisach. Do tej pory rodzice noworodków otrzymali ponad 1,2 mld złotych - podsumował Money.pl. Czytaj w Money.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)