Notowania

jolanta fedak
25.11.2009 17:14

Fedak: Damy więcej rodzinom wielodzietnym

Wzrosną zasiłki na kolejne dzieci. Nowy program miałby ruszyć na przełomie roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Minister pracy i polityki społecznejJolanta Fedakzapowiedziała, że na przełomie roku ministerstwo przedstawi założenia nowego programu wspierania rodzin. Jednym z jego zadań ma być większa pomoc dla rodzin, które wychowują więcej niż jedno dziecko.

_ - Rozważamy takie rozwiązania, które wsparłyby bardziej rodzinę wielodzietną. To jest również postulat z komisji wspólnej Episkopatu i rządu. To jest tendencja europejska. Na tym polega nowoczesna polityka rodzinna _ - powiedział minister Fedak.

Program ma objąć trzy ustawy:

* o pieczy zastępczej,
* o formach opieki (tzw. żłobkowa)
* nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Dwie pierwsze ustawy są obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych, nad nowelą ustawy _ antyprzemocowej _ pracuje Sejm. Resort zamierza też _ zmienić filozofię _ świadczeń rodzinnych, w taki sposób, żeby wspierać rodziny wychowujące więcej niż jedno dziecko. Zasiłki rodzinne na kolejne dzieci byłyby coraz wyższe.

_ - Można byłoby rozważyć taką ewentualność dotyczącą becikowego _ - dodała minister. Zaznaczyła przy tym, że _ becikowe _ jest tylko jednorazowym świadczeniem materialnym dla rodziny, zaś podstawowym jest zasiłek na dziecko, wypłacany co miesiąc.

Fedak nie podała kwoty, która będzie przeznaczona na nowy program. _ _Świadczenia mają przysługiwać jednak nie tylko rodzinom ubogim. - _ To jest kwestia kierowania pieniędzy nie dlatego, że ktoś jest biedny, tylko dlatego, że podejmuje trud wychowania i opieki nad dziećmi _ - powiedziała.

W tym roku na świadczenia rodzinne budżet ma wydać 8,3 mld złotych.

*założenia- ustawa budżetowa, źródło: Ministerstwo Finansów
źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Minister powiedziała też, że trwają konsultacje dotyczące ustawy, która umożliwi wprowadzenie bardziej elastycznych form opieki nad małymi dziećmi do 3 lat. Jak tłumaczyła chodzi m.in. o żłobki, które w obecnym stanie prawnym są zakładami opieki zdrowotnej. Dla samorządów - mówiła Fedak - ta forma organizacyjna jest _ droga i sztywna _, co powoduje, że nie organizują one tego typu opieki.

Ustawa ułatwić ma organizowanie żłobków przy zakładzie pracy oraz wprowadzić tzw. nianie samorządowe tam, gdzie nie będzie konieczny żłobek. - _ W mniejszej gminie wystarczy być może niania samorządowa, czy kilka niań, które będą się opiekowały swoimi i innymi dziećmi, a inne kobiety mogłyby pracować _ - powiedziała Fedak.

Czytaj w Money.pl
*Po becikowe z zaświadczeniem od lekarza * Pieniędzy nie dostanie już mama, która w czasie ciąży nie chodziła do lekarza - to pierwsza zmiana w obowiązujących już czwarty rok przepisach. Do tej pory rodzice noworodków otrzymali ponad 1,2 mld złotych - podsumował Money.pl. Czytaj w Money.pl
* [ Sprzeczne interpretacje **becikowego** ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sprzeczne;interpretacje;becikowego,4,0,553732.html )
* [ Urlop tacierzyński także dla rodzica adopcyjnego ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/urlop;tacierzynski;takze;dla;rodzica;adopcyjnego,182,0,554678.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: jolanta fedak, zasiłek, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz