Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

FBI: 15 tys. zagranicznych bojowników w szeregach Pańswta Islamskiego

0
Podziel się:

FBI donosi o 15 tys. zagranicznych bojowników w szeregach Pańswta Islamskiego

FBI: 15 tys. zagranicznych bojowników w szeregach Pańswta Islamskiego
(PAP/EPA)
bESwbRrF

Z amerykańskich danych wywiadowczych wynika, że w Syrii w szeregach ugrupowań ekstremistycznych walczy obecnie 12 obywateli USA, a nie 100 jak błędnie sugerowano - oświadczył w czwartek dyrektor Federalnego Biura Śledczego (FBI)
James Comey.

Według szefa FBI 88 Amerykanów zginęło, zostało aresztowanych, udało się do Syrii lub próbowało się tam dostać, by wziąć udział w wojnie, ale władze USA wiedzą tylko o 12 osobach, które obecnie walczą w syryjskim konflikcie.

Jak wyjaśnił Comey, liczba 100 Amerykanów w kontekście dżihadystycznego konfliktu pojawiała się w wypowiedziach różnych przedstawicieli władz, jednak bez koniecznego w tej sytuacji rozróżnienia na osoby biorący aktywny udział w walkach oraz pozostałe. To z kolei stworzyło zafałszowany obraz sytuacji.

bESwbRrH

- _ Kiedy wymieniam liczbę 100, mam na myśli osoby, które udały się (do strefy konfliktu) i stamtąd wróciły, osoby, które próbowały tam pojechać i zostały przez nas aresztowane oraz osoby, którym udało się pojechać i tam zostały _ - podkreślił szef FBI.

Amerykański wywiad szacuje, że w szeregach islamistycznych ugrupowań w Iraku i Syrii, w tym Państwa Islamskiego (IS), walczy około 15 tys. zagranicznych bojowników. Co najmniej dwóch Amerykanów zginęło w walce, a minimum 13 aresztowano.

Były przedstawiciel amerykańskiej agencji wywiadu wojskowego DIA Derek Harvey zastrzega, że dokładna liczba Amerykanów walczących wraz z dżihadystami to _ wielka niewiadoma _. Comey _ mówi o posiadanych (przez FBI), solidnych danych, jednak jest wiele niewiadomych i stąd duże zaniepokojenie (władz) _ - dodał Harvey.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama pewien, że pokona Państwo Islamskie Prezydent USA Barack Obama wyraził przekonanie, że Stany Zjednoczone przyjęły prawidłową strategię.
Dżihadyści zajęli ponad 60 miast Kurdów Z kilkunastu spośród tych miejscowości wycofały się pod naporem przeciwnika Jednostki Ochrony Ludu Kurdyjskiego, jak nazywają się kurdyjskie oddziały samoobrony.
Polska nie odpowie na wezwanie. Nie ruszy na Irak Prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że USA poprowadzą "szeroką koalicję" do kampanii mającej na celu wyeliminowanie bojowników Państwa Islamskiego.
Były dżihadysta zdradza plany Al-Kaidy Oto wyznania zbiega z szeregów Al-Kaidy w Syrii.
bESwbRsi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)