Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

FBI oskarża Koreę Północną o cyberatak na Sony Pictures

0
Podziel się:

Władze w Pjongjangu zapewniają, że nie mają nic wspólnego z cyberatakiem na Sony Pictures.

FBI oskarża Koreę Północną o cyberatak na Sony Pictures
(cliff1066/CC/Flickr)

FBI formalnie oskarżyło w piątek Koreę Płn. o hakerski atak na Sony Pictures, podkreślając, że dysponuje już wystarczającymi informacjami, wskazującymi na odpowiedzialność rządu w Pjongjangu. Zastrzeżono, że nie wszystkie z tych informacji mogą być ujawnione.

Podano, że analiza techniczna złośliwego oprogramowania wykorzystanego do tego cyberataku wykazała związki ze złośliwym oprogramowaniem opracowanym przez Koreańczyków z Północy.

Narzędzia użyte do ataku na Sony Pictures okazały się podobne do tych, które w marcu 2013 roku strona północnokoreańska wykorzystała do zaatakowania banków i mediów Korei Południowej.

FBI wyraziła _ głębokie zaniepokojenie destrukcyjną naturą _ hakerskiego ataku na Sony Pictures, podkreślając, że miał on na celu _ wyrządzenie znacznej szkody amerykańskiej firmie _ i był wymierzony w prawo Amerykanów do swobody wypowiedzi. Wskazano, że _ takie akty zastraszania wykraczają poza granice akceptowalnego zachowania państwa _.

Do ataku na Sony Pictures doszło w listopadzie, gdy hakerzy przejęli z komputerów Sony Pictures około 100 terabajtów danych, wśród których znalazły się m.in. informacje o pracownikach i ich numerach ubezpieczeń społecznych, szczegóły kontraktów z aktorami i twórcami filmowymi, maile z opiniami o aktorach, nie zawsze pochlebnymi itp.

Atak na Sony Pictures ma związek z komedią _ The Interview _, która w Polsce jest znana jako _ Wywiad ze Słońcem Narodu _. W filmie tym James Franco i Seth Rogen wcielają się w role amerykańskich dziennikarzy, zwerbowanych przez CIA do zamordowania przywódcy komunistycznego reżimu w Pjongjangu - Kim Dzong Una.

Hakerzy zagrozili zamachami na kina, w których pokazywano by ten film i ostatecznie firma Sony Pictures postanowiła zrezygnować z jego pokazywania, za co zresztą jest ostro krytykowana przez twórców i obrońców wolności słowa.

Reuters informował w piątek, powołując się na osobistość amerykańską, która zastrzegła sobie anonimowość, że prowadzone przez służby USA śledztwo w sprawie cyberataku na Sony Pictures ustaliło, iż mogli w nim pomagać Chińczycy. Amerykańscy śledczy nie wykluczają, że hakerzy współpracowali z _ chińskimi aktorami _, bądź też wykorzystali chińskie serwery, żeby zamaskować miejsce, z którego faktycznie wyprowadzili atak.

Ambasada ChRL w Waszyngtonie zareagowała na te informacje oświadczeniem, że Chiny nie udzielają wsparcia nielegalnym działaniom w cyberprzestrzeni. Jednocześnie wezwano Stany Zjednoczone do udostępnienia materiału dowodowego, zebranego w ramach śledztwa w sprawie hakerskiego ataku na Sony Pictures. W piątkowym oświadczeniu FBI, obwiniającym Koreę Północną, nie wspomina się o Chinach.

Tymczasem hakerzy, którzy przeprowadzili cyberatak na Sony Pictures, pochwalili tę firmę za odwołanie wprowadzenia do kin filmu komedii o zamachu na przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una. _ To bardzo mądrze, że postanowiliście odwołać wprowadzenia do kin filmu +The Interview+. Zapewniamy bezpieczeństwo waszych danych, chyba że narobicie dodatkowych kłopotów _ - głosi przesłanie hakerów do Sony Pictures, o którym poinformowała w piątek telewizja CNN.

Władze w Pjongjangu zapewniają, że nie mają nic wspólnego z cyberatakiem na Sony Pictures. Jednocześnie wielokrotnie krytykowały twórców filmu, uznając, że _ The Interview _ _ jawnie wspiera terroryzm i nakłania do działań wojennych _.

Czytaj więcej w Money.pl
Hakerzy chwalą Sony. Grozili im zamachami Służby USA ustaliły, że za atakiem stała Korea Północna. Pjongjang zaprzecza.
Zaproszenie z Rosji dla Kim Dzong Una W ubiegłym miesiącu Putin rozmawiał ze specjalnym wysłannikiem północnokoreańskiego przywódcy, składającym wizytę w Rosji; wezwał do pogłębienia związków z Koreą Północną w celu poprawy regionalnego bezpieczeństwa.
Szantaż wobec Sony Pictures. FBI na tropie Ofiarami padli pracownicy producenta i dystrybutora filmów. Szantażyści grozili opublikowaniem sekretów firmy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)