Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Ewakuacja Polaków z Donbasu. Ucieka 178 osób

0
Podziel się:

Większość ewakuowanych to rodziny z dziećmi, nawet kilkumiesięcznymi; połowa dorosłych osób ma wyższe wykształcenie, jest też grupa starszych osób.

Ewakuacja Polaków z Donbasu. Ucieka 178 osób
(PAP/EPA)

Pierwszy samolot z osobami polskiego pochodzenia, ewakuowanymi z Donbasu na wschodniej Ukrainie, w ciągu kilkudziesięciu minut odleci z lotniska w Charkowie - przekazał rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

_ W Charkowie znajdują się już trzy samoloty wojskowe i w tej chwili trwa odprawa ewakuowanych _ - powiedział Wojciechowski.

Rzecznik MSZ poinformował, że na wyjazd z Donbasu do Polski zdecydowało się 178 osób.

Pierwsze trzy rejsy odbędą się przed południem, zaś pozostałe dwa samoloty wystartują w godzinach popołudniowych. W każdym z samolotów może podróżować ok. 40 osób - dodał.

_ - Ostatnia faza operacji ewakuacji realizowana jest w pełnej współpracy z władzami ukraińskimi _ - podkreślił Wojciechowski.

Grupa osób polskiego pochodzenia została wywieziona z Donbasu ze względu na trwający tam konflikt z prorosyjskimi separatystami. Większość ewakuowanych to rodziny z dziećmi, nawet kilkumiesięcznymi; połowa dorosłych osób ma wyższe wykształcenie, jest też grupa starszych osób.

Przedstawiciele polskich władz mówili wcześniej, że Polacy z Donbasu zostaną przewiezieni do różnych ośrodków na terenie Polski, gdzie zaopiekują się nimi organizacje pozarządowe, a także przedstawiciele Urzędu ds. Cudzoziemców. Mają być dla nich organizowane kursy języka polskiego, ewentualnie kursy zawodowe, będą mieli zapewnioną opiekę zdrowotną, a dzieci zostaną objęte obowiązkiem szkolnym.

Z obszaru objętego konfliktem ewakuowane zostały osoby polskiego pochodzenia - posiadające Kartę Polaka (ew. spełniający kryteria jej otrzymania) lub mogące w inny, udokumentowany sposób potwierdzić swoje polskie pochodzenie - oraz ich najbliżsi członkowie rodziny.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozmowa Putin-Merkel-Poroszenko. Efekt? Służba prasowa prezydenta Ukrainy podała, że w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Petro Poroszenko wyraził zaniepokojenie nasileniem się starć na wschodzie Ukrainy.
PiS żąda ewakuacji Polaków z Donbasu - _ Rząd premier Ewy Kopacz po raz kolejny zawiódł _ - przekonuje polityk Prawa i Sprawiedliwości.
MSZ ewakuuje Polaków w Donbasu? Z obszaru objętego konfliktem ewakuowane miałyby być osoby polskiego pochodzenia, mające Kartę Polaka lub mogące w inny, udokumentowany sposób potwierdzić swoje polskie pochodzenie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)