Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna na ukrainie
24.12.2014 15:15

Ewakuacja Polaków z Donbasu. Nowy Rok spędzą już w Polsce?

Z obszaru objętego konfliktem ewakuowane miałyby być osoby polskiego pochodzenia, mające Kartę Polaka lub mogące w inny, udokumentowany sposób potwierdzić swoje polskie pochodzenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Do Charkowa udaje się delegacja MSZ, która ma przygotować pomoc i ewentualną ewakuację osób polskiego pochodzenia z Donbasu - poinformował rzecznik ministerstwa Marcin Wojciechowski.

Szykujemy się na wyjazd, zbieramy rzeczy, Nowy Rok mamy nadzieję świętować w Polsce - mówią Polacy zamieszkali w regionie.

Ewakuacja była wstępnie zaplanowana na 29 grudnia, co wynika m.in. z relacji osób mieszkających w obwodach Donieckim i Ługańskim, gdzie trwają regularne walki ze wspieranymi z Moskwy separatystami. Do Polski chce się udać blisko 100 osób.

_ - Konsulat generalny w Charkowie weryfikuje listy osób, które miałyby być ewakuowane. Z MSZ wyrusza w święta delegacja z wiceministrem ds. wschodnich i polonijnych Konradem Pawlikiem, Andrzejem Jasionowskim, zastępcą dyrektora Departamentu Konsularnego oraz ze mną, żeby zweryfikować informacje i wesprzeć konsulat w działaniach _ - powiedział Wojciechowski.

Z obszaru objętego konfliktem ewakuowane miałyby być osoby polskiego pochodzenia, posiadające Kartę Polaka lub mogące w inny, udokumentowany sposób potwierdzić swoje polskie pochodzenie, oraz ich najbliżsi członkowie rodziny.

Na stronie konsulatu polskiego w Charkowie jeszcze w środę rano znajdowały się dwa komunikaty dot. ewakuacji - z 18 grudnia i 21 grudnia. Można w nich było przeczytać, że osoby, które chciały wyjechać do Polski, powinny zgłosić gotowość do wyjazdu najpóźniej do 26 grudnia 2014 r. prezesowi jednej z organizacji polonijnych, którzy przekażą ją następnie Konsulatowi Generalnemu RP w Charkowie.

Komunikat z 18 grudnia zawierał informację, że wyjazd z Charkowa do Polski odbędzie się 29 grudnia. W późniejszym komunikacie nie ma już daty.

Rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak powiedziała, że resort jest gotowy w każdej chwili na ewakuację osób polskiego pochodzenia z Donbasu. - _ Jesteśmy w pełnej gotowości. Współpracujemy i jesteśmy w stałym kontakcie w tej sprawie z MSZ _ - podkreśliła.

Nadziei na jak najszybszy wyjazd nie kryją Polacy mieszkający na terenach objętych konfliktem. _ - Mamy nadzieję, że będziemy mieli trochę spokoju, że będziemy mieli szanse na spokojne niebo nad sobą. Trwa zawieszenie broni, ale cały czas trwa strzelanina, wybuchy. Szykujemy się na wyjazd. Myślami jesteśmy w drodze. Zbieramy rzeczy, niektórzy zwolnili się z pracy. Spodziewamy się, że Nowy Rok będziemy świętowali w Polsce _ - powiedziała Walentyna Staruszko z Towarzystwa Kultury Polskiej Donbasu.

Poinformowała, że Polacy mieszkający w regionie mają sygnał od konsulatu, że 29 grudnia mają być gotowi na wyjazd do Polski.

_ Zgodnie z informacjami dostarczonymi fundacji przez trzy polskie organizacje z Donbasu, do ewakuacji zgłosiło się blisko 90 osób. Część z nich zaczęła sprzedawać swoje rzeczy osobiste, część przygotowywać się do transportu chorych rodziców. Dziś pozostają w niepewności odnośnie ich dalszego losu _ - podkreśla z kolei Michał Dworczyk z rady fundacji Wolność i Demokracja, która przesłała komunikat.

W zeszłym tygodniu MSZ i MSW informowały posłów z sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą, że trwa weryfikacja osób pochodzenia polskiego chcących ewakuacji z objętej walkami wschodniej Ukrainy; to około stu osób; udziela się im doraźnych zapomóg, w Polsce też czeka na nich pomoc - zapewniali.

Czytaj więcej w Money.pl
Konflikt na Ukrainie. Polacy bezpieczni? Według danych konsulatu generalnego w Charkowie przed rozpoczęciem działań wojennych w Donbasie mieszkało ok. 4 tys. osób deklarujących narodowość polską.
Będzie pomoc dla Polaków z Donbasu? W obwodach donieckim i ługańskim mieszka kilka tysięcy osób polskiego pochodzenia. Wśród nich 400 posiada Kartę Polaka, blisko 100 chce wrócić do kraju.
Schetyna: Sankcje wobec Rosji skuteczne Rosja otwiera się na rozmowy - wyjaśnił minister.
Tagi: wojna na ukrainie, polacy w donbasie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz