Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ewa Kopacz premierem. To będzie jej pierwsza zagraniczna wizyta

0
Podziel się:

Ewa Kopacz spotka się m.in. z szefem Rady Europejskiej. Omawiane będą m.in kwestie związane z polityką klimatyczno-energetyczną oraz z bezpieczeństwem.

Ewa Kopacz premierem. To będzie jej pierwsza zagraniczna wizyta
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Premier Ewa Kopacz udaje się jutro do Brukseli. Będzie to jej pierwsza wizyta zagraniczna. Z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i szefem PE Martinem Schulzem Kopacz będzie rozmawiała m.in. o polityce klimatyczno-energetycznej w kontekście szczytu UE.

Aktualizacja 17:45

W trakcie spotkań Kopacz z Van Rompuyem i Schulzem omawiane będą także kwestie bezpieczeństwa w związku z sytuacją na Ukrainie - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Na 23-24 października zaplanowano w Brukseli szczyt UE, który ma uzgodnić nowy cel redukcji emisji CO2 w Unii Europejskiej po 2020 r. Komisja Europejska zaproponowała na początku roku 40-proc. cel redukcji emisji CO2 w ramach projektu polityki energetycznej i klimatycznej UE do 2030. Zaproponowała też ogólnoeuropejski cel udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 27 proc. Obowiązujący do 2020 r. pakiet energetyczno-klimatyczny zakłada 20-proc. redukcję emisji CO2 i 20-proc. udział energii odnawialnej.

_ - Chcemy rozmawiać i sprawdzić, czy jesteśmy w stanie wypracować kompromis w kwestiach polityki klimatyczno-energetycznej. Francuzi mają w tych kwestiach konkretne, skrystalizowane stanowisko. Niemcy też są silnym graczem _ - powiedział w piątek minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski.

Poinformował, że m.in. w związku ze październikowym szczytem planowane są też spotkania w ramach Grupy Wyszehradzkiej. _ Nie uda się już pewnie objechać wszystkich stolic, ale chcemy prowadzić jak najszersze konsultacje _ - zaznaczył Trzaskowski, który jest też pełnomocnikiem premier w kwestii przygotowań do szczytów Rady Europejskiej.

Ministrowie środowiska państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz towarzyszący im przedstawiciele Bułgarii i Rumunii uznali na spotkaniu w Bratysławie pod koniec września, że proponowane przez Unię Europejską cele dotyczące ochrony klimatu są zbyt ambitne. Podkreślili, że wyznaczane przez UE cele emisyjne muszą być wyznaczane _ realistycznie _ i _ w sposób technologicznie neutralny _.

Wygłaszając w środę w Sejmie expose Kopacz zadeklarowała, że rząd nie zgodzi się na dodatkowe koszty polityki klimatycznej UE, w tym podwyżki cen energii. Podkreślała też, że najnowsze propozycje dla polskiego węgla pozwolą zyskać czas na uczynienie tej branży konkurencyjną. W czwartek ponownie zapewniła, że Polska twardo będzie prezentować swe stanowisko w kwestii redukcji emisji CO2 w UE i nie wykluczyła weta.

Minister środowiska Maciej Grabowski powiedział PAP w czwartek w Sopocie, że jeżeli nowy unijny cel redukcji emisji CO2 miałby się przełożyć na takie zobowiązania Polski, które mogłyby doprowadzić do wyższych cen energii, to dla nas jest to warunek trudny do przyjęcia. Minister podkreślił jednak, że Polska chce unijnego porozumienia w październiku.

Prezes demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej Paweł Świeboda ocenił w rozmowie z PAP, że ewentualne weto w sprawie pakietu energetyczno-klimatycznego na pewno nie ułatwiłoby zadania Donaldowi Tuskowi jako szefowi Rady Europejskiej, bo pierwszym problemem, z którym będzie musiał się zmierzyć, jest wypracowanie porozumienia w tej sprawie. Według niego _ niewątpliwie nie byłby to też dobry start Ewy Kopacz jako członka Rady Europejskiej _. Jak ocenił, mówienie o wecie to _ raczej technika negocjacyjna, która ma celu uzyskanie jak najdalej idących ustępstw od partnerów _.

_ - Nie jest w interesie Ewy Kopacz rozpoczynanie swego stażu w Unii od zawetowania decyzji ws. pakietu energetycznego; to by obciążało jej konto na długo. Sądzę, że będzie szukać za wszelką cenę rozwiązania kompromisowego, tym bardziej, że ono się powoli wykluwa. Trwają negocjacje na temat wysokości funduszu modernizacyjnego, jaki Polska miałaby otrzymać na usprawnienie elektrowni węglowych i energetykę odnawialną _ - powiedział ekspert.

Zwrócił uwagę, że start Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej będzie zdecydowanie łatwiejszy, jeżeli porozumienie w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego zostanie osiągnięte wcześniej. _ W grudniu odbędzie się pierwsza Rada, którą poprowadzi Tusk; będzie on wtedy musiał szukać kompromisu i naciskać także na Polskę, aby zmieniła koncepcję; tego rodzaju polsko-polski spór na pierwszej Radzie nie byłby najszczęśliwszym rozwiązaniem, dlatego tym bardziej trzeba zrobić wszytko, aby teraz znaleźć rozwiązanie _ - zaznaczył Świeboda.

Kolejną europejską stolicą, jaką odwiedzi Kopacz będzie Berlin. Wybiera się tam w czwartek.

Czytaj więcej w Money.pl
Wasiak oddała odprawę na cele dobroczynne Nowa minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak dostała 510 tys. zł, dostała w ramach odprawy z PKP SA.
Kopacz ograniczy import węgla z Rosji? Premier zapoznała się z petycją złożoną na ręce wojewody warmińsko-mazurskiego przez związek zawodowy górników.
"Rządy Ewy Kopacz nie przyniosą zmian" Ewa Kopacz będzie chciała pokazać że działa autonomicznie, i pozbędzie się paru osób z poprzedniego gabinetu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)