Notowania

Przejdź na

Europejska Konwencja Praw Człowieka. Brytyjczycy chcą zmian?

Według szefowej brytyjskiego MSW Europejska Konwencja Praw Człowieka jest nadużywana przez imigrantów w procesie odwoławczym od negatywnych dla nich decyzji resortu. parlamentu w 2015 roku - zapowiedziała w poniedziałek szefowa brytyjskiego MSW Theresa May.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rii Schroer / Rex Features/EAST NEWS)

Partia Konserwatywna chce wycofania Wielkiej Brytanii z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i umieści ten punkt w swym programie wyborczym przed wyborami do parlamentu w 2015 roku - zapowiedziała szefowa brytyjskiego MSW Theresa May.

_ - To niedorzeczne, że brytyjski rząd musi zadawać sobie tyle trudu, żeby pozbyć się niebezpiecznych obcokrajowców _ - oświadczyła May na dorocznym zjeździe konserwatystów w Manchesterze. _ Dlatego - jak tłumaczyła - następny manifest konserwatystów będzie zawierał obietnicę odstąpienia od ustawy o ochronie praw człowieka _.

W tym kontekście szefowa MSW przytoczyła sprawę radykalnego muzułmańskiego duchownego Abu Katady, któremu przez 12 lat udawało się unikać deportacji z Wielkiej Brytanii do Jordanii, gdzie był oskarżony o terroryzm. Prawnicy Katady do obrony radykała zaangażowali Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

_ - Przypadek Abu Katady dowodzi, że brytyjskie ustawodawstwo w sprawie ochrony praw człowieka wymaga zasadniczych zmian _ - oceniła May.

Według szefowej brytyjskiego MSW Europejska Konwencja Praw Człowieka jest nadużywana przez imigrantów w procesie odwoławczym od negatywnych dla nich decyzji resortu. Wskazała w tym kontekście na paragraf 8 konwencji gwarantujący prawo do życia rodzinnego.

Niedoszli imigranci będą mogli być deportowani przed złożeniem odwołania od negatywnej dla nich decyzji MSW, o ile nie zachodzi wobec nich _ ryzyko nieodwracalnej szkody _ dla życia i zdrowia np. w przypadku tortur; będą też mogli składać odwołania z kraju, do którego zostali cofnięci. Propozycja ta znajdzie się w przygotowywanej przez rząd nowej ustawie imigracyjnej, której projekt będzie opublikowany w najbliższym tygodniu - zapowiedziała May.

Projekt ustawy ma zawierać zalecenie pod adresem sądów w myśl, którego prawo do życia rodzinnego zawarte w paragrafie 8 konwencji nie powinno być traktowane, jako absolutne.

Ustawa o ochronie praw człowieka (HRA) została uchwalona za rządów Tony'ego Blaira w 1998 roku, a w życie weszła od października 2000 r. Ustawa kodyfikuje prawa człowieka i czyni Europejską Konwencję Praw Człowieka brytyjskim prawem wewnętrznym. HRA m.in. zakazuje deportowania obcokrajowców, jeśli w kraju, z którego pochodzą, mogliby być narażeni na prześladowania, brutalne lub nieludzkie traktowanie.

Wszystkie instytucje publiczne takie, jak sądy, policja, samorządy lokalne, szpitale, szkoły finansowane przez państwo i inne placówki, bądź organizacje pełniące funkcje publiczne muszą się stosować do HRA. Oznacza to, że osoby prywatne mogą wnosić do sądów w W. Brytanii sprawy w oparciu o HRA i nie muszą korzystać z Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Abu Katada (właśc. Omar Mahmud Mohammed Othman) - nazywany prawą ręką Osamy bin Ladena w Europie - został ostatecznie deportowany do Jordanii w lipcu br. W tym kraju stanie przed sądem za udział w przygotowywaniu dwóch zamachów bombowych - w 1999 i 2000 roku. Abu Katada został już w 1999 roku zaocznie skazany w Jordanii na dożywocie za terroryzm.

Czytaj więcej w Money.pl
Członkini Pussy Riot w szpitalu. Głoduje od... Tołokonnikowa rozpoczęła głodówkę 23 września w proteście przeciwko nieludzkim warunkom pracy w kolonii. Jej stan się pogorszył.
OBWE: Prawa człowieka kluczowe dla bezpieczeństwa _ Przestrzeganie i promocja demokracji, praw człowieka, podstawowych wolności i rządów prawa są kamieniem węgielnym stabilności i bezpieczeństwa w Europie i poza nią _.
Nowe prawo znacznie ukróci wolność słowa? Nowe przepisy, zgodnie z którymi rozpowszechnianie w internecie nieprawdziwych wiadomości grozi trzema latami więzienia, Chiny ogłosiły na początku września.
Tagi: europejska konwencja praw człowieka, prawa człowieka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz