Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euromajdan wśród trójki pretendentów do Nagrody Sacharowa

0
Podziel się:

Jego konkurentami są kongijski lekarz ginekolog Denis Mukwege oraz obrończyni praw człowieka z Azerbejdżanu Lejla Junus.

Euromajdan wśród trójki pretendentów do Nagrody Sacharowa
(jlori/CC BY 2.0/flickr)

Ukraińscy działacze, kongijski lekarz ginekolog Denis Mukwege oraz obrończyni praw człowieka z Azerbejdżanu Lejla Junus mogą zdobyć tegoroczne wyróżnienie, przyznawane przez Parlament Europejski za zaangażowanie na rzecz praw człowieka.

Komisje spraw zagranicznych i rozwoju w PE wyłoniły dziś trójkę finalistów spośród siódemki kandydatów, zgłoszonych do prestiżowego wyróżnienia.

Ukraiński Euromajdan, czyli uczestnicy proeuropejskich demonstracji w Kijowie i innych miastach, którzy jesienią zeszłego roku wyszli na ulice w proteście przeciwko decyzji ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o odłożeniu podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, został nominowany do nagrody z inicjatywy polskiego europosła Jacka Saryusz-Wolskiego (PO).

_ - Chcemy uhonorować ten ruch za to, że jego członkowie mieli cywilną odwagę, by rzucić wyzwanie autorytarnemu i brutalnemu reżimowi na Ukrainie. Ci ludzie byli gotowi zapłacić najwyższą cenę, cenę życia za nasze europejskie wartości i za swój europejski wybór _ - oświadczył Saryusz-Wolski.

W imieniu Euromajdanu nominację otrzymali: dziennikarz i bloger Mustafa Najem, który jako pierwszy wezwał Ukraińców do protestów, piosenkarka Rusłana Łyżyczko, działaczka ruchu studenckiego Jełyzaweta Szczepetylnykowa oraz dziennikarka Tetiana Czornowoł, która w grudniu 2013 roku została ciężko pobita po publikacji zdjęć luksusowej willi Wiktora Janukowycza.

Nagrodę Sacharowa może otrzymać w tym roku także kongijski lekarz ginekolog Denis Mukwege, który pomaga ofiarom gwałtów i jest założycielem szpitala Panzi w Bukavu w Demokratycznej Republice Konga. Jego kandydaturę do nagrody zgłosili socjaldemokraci i liberałowie w PE.

Trzecią finalistką jest obrończyni praw człowieka z Azerbejdżanu Lejla Junus, dyrektorka Instytutu na rzecz Pokoju i Demokracji w Baku. Od lat krytykuje ona rządzących Azerbejdżanem przedstawicieli rodziny Alijewów za nadużycia władzy, fałszowanie wyborów, tłumienie wolności słowa, brutalność policji i prześladowanie opozycji. W lipcu została aresztowana pod zarzutem zdrady stanu, szpiegostwa i uchylania się od podatków. Jej kandydaturę do nagrody zgłosili m.in. Zieloni.

Laureat Nagrody Sacharowa zostanie wyłoniony przez szefa Parlamentu Europejskiego i liderów grup politycznych w PE 16 października, a ceremonia wręczenia wyróżnienia odbędzie się 26 listopada w Strasburgu.

Nagroda, nazwana imieniem słynnego radzieckiego dysydenta i fizyka Andrieja Sacharowa, przyznawana jest przez PE za zasługi w walce o prawa człowieka i demokrację. W poprzednich latach jej laureatami byli: nastoletnia Pakistanka Malala Yousafzai, walcząca o prawa dzieci i prawo kobiet do edukacji w krajach islamskich, uczestnicy arabskiej wiosny, były prezydent RPA i przywódca walki z apartheidem Nelson Mandela, lider opozycyjnego białoruskiego ruchu _ O Wolność _ Alaksandr Milinkiewicz i były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski po raz pierwszy w roli marszałka Były minister spraw zagranicznych spotkał się z przedstawicielami Euromajdanu.
Wałęsa: Ukraina? Ja zrobiłbym to inaczej Nagroda to m.in. 100 tys. dolarów amerykańskich z przeznaczeniem na wsparcie działalności laureata.
Nagroda Lecha Wałęsy dla Euromajdanu Euromajdan, według uzasadnienia kapituły, wyniósł na sztandary uniwersalne wartości wolności i godności ludzkiej, otwierając tym samym drogę do budowy państwa w pełni demokratycznego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)