Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euro 2012 groźne dla kobiet? Oni tak uważają

0
Podziel się:

W dniach, w których Anglicy rozgrywali mecze, przemoc wobec kobiet była o 25 proc. wyższa niż zwykle.

Euro 2012 groźne dla kobiet? Oni tak uważają
(Beata Ratuszniak/Interaktywnie.com)

Większe spożycie alkoholu, atmosfera rywalizacji, poczucie anonimowości w tłumie, stereotypowe postrzeganie kobiet w świecie sportu - to czynniki zwiększające zagrożenie przemocą w czasie Euro 2012 - alarmują organizacje pomagające kobietom.

_ - Mistrzostwa w piłce nożnej to nie tylko wzrost liczby przypadków kobiet zmuszanych do prostytucji; jak pokazały badania brytyjskie prowadzone w trakcie mistrzostw świata w 2006 r., także liczba przypadków przemocy wobec kobiet w rodzinie gwałtownie wzrosła _ - zwróciła uwagę szefowa Fundacji Centrum Praw Kobiet Urszula Nowakowska.

Jak dodała, według statystyk policyjnych w dniach, w których Anglicy rozgrywali mecze, przemoc wobec kobiet była o 25 proc. wyższa niż zwykle, a po przegranym meczu rosła o kolejne 5 punktów. W Glasgow w weekendy, kiedy odbywają się derby, przemoc w rodzinie wobec kobiet wzrasta ponad dwukrotnie.

Z badań wynika także, że w czasie meczów piłkarskich wzrasta spożycie alkoholu, a przemoc ma bardziej drastyczny charakter. Mężczyźni często traktują alkohol i odbywające się mecze jako usprawiedliwienie dla zachowań agresywnych zarówno w domu, jak i na ulicy. Na związane z alkoholem ryzyko nasilenia przemocy wobec kobiet zwraca uwagę m.in. londyńska policja w kontekście tegorocznych igrzysk olimpijskich, a australijskie władze przyznają, że odnotowały wzrost przemocy seksualnej w związku z igrzyskami w Sydney w 2000 r.

Organizatorzy akcji _ Bezpieczeństwo Kobiet 2012 _ przywołują badania, których autorzy zwracają uwagę, że męskie sporty zespołowe promują konserwatywny wzorzec męskości powiązany z seksizmem i homofobią, co ma wpływ na przemoc mężczyzn wobec kobiet.

Badania na amerykańskich uniwersytetach pokazały, że chociaż sportowcy stanowią zaledwie 3,7 proc. studiujących mężczyzn, są oni odpowiedzialni za 19 proc. napaści na tle seksualnym w kampusach. Badacze podkreślają, że przypadki przemocy znanych sportowców wobec ich partnerek są bagatelizowane przez media i fanów, często także tuszowane przez trenerów i działaczy sportowych, co przyczynia się do atmosfery akceptacji przemocy wobec kobiet.

Organizacje pozarządowe zwracają uwagę, że sportowa impreza masowa to także wzrost popytu na prostytucję, podkreślając, że - wbrew temu, co twierdzi m.in. UEFA - prostytucja nie jest wolnym wyborem kobiet, ale często jest przymusem ekonomicznym, a granica między prostytucją a handlem kobietami jest cienka. Według organizacji walczących z handlem ludźmi w roku igrzysk olimpijskich w Atenach greckie władze odnotowały niemal dwa razy więcej ofiar tego procederu niż w roku poprzednim.

Projekt Bezpieczeństwo Kobiet 2012 przygotowywany przez Fundację Inicjatyw Społecznych _ Się Zrobi! _ i Instytut Kultury Miejskiej, ma pomóc kibickom i mieszkankom miast gospodarzy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Na stronie www.bezpieczenstwokobiet2012.info znaleźć można porady - m.in. co ma zrobić kobieta, jeśli czuje, że ktoś ją śledzi, jak się bronić, kiedy zostanie napadnięta, jak skłonić przechodniów do pomocy, jak zadbać o bezpieczeństwo, umawiając się z nowo poznaną osobą.

W związku z Euro Centrum Praw Kobiet uruchomiło całodobowy telefon interwencyjny dla kobiet doświadczających różnych form przemocy: 600 070 717.

_ - W Polsce nie mamy całodobowego telefonu dla ofiar przemocy, placówek oferujących całodobową pomoc jest niewiele i brakuje o nich informacji, więc ofiary pozostawione są same sobie. Obawiamy się, że w czasie mistrzostw, kiedy wszystkie siły policyjne zaangażowane są w ochronę kibiców oraz zapewnienie bezpieczeństwa na ulicach, sprawcy przemocy wobec kobiet w domu mogą czuć się jeszcze bardziej bezkarni _ - podkreśliła Nowakowska.

CPK apeluje do policji, aby w czasie mistrzostw dbała nie tylko o bezpieczeństwo kibiców na ulicy, ale również w większym stopniu o bezpieczeństwo kobiet w domu, a także o zachowanie wzmożonej czujności, jeśli chodzi o przypadki handlu kobietami oraz zmuszanie do prostytucji.

Telefon dla ofiar przemocy prowadzi także Fundacja Feminoteka. Numer 789 30 65 66 działa od poniedziałku do piątku w godz. 13-19. Pomocy udziela także Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie _ Niebieska Linia _ 22 668 70 00 czynne w dni powszednie w godz. 14-22.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)