Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eskalacja konfliktu na Ukrainie. "Nie możemy czuć się bezpieczni"

0
Podziel się:

Szef polskiej dyplomacji zakłada, że po katastrofie malezyjskiego samolotu, dojdzie do dalszego zaostrzenia sytuacji.

Eskalacja konfliktu na Ukrainie. "Nie możemy czuć się bezpieczni"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski uznał w opublikowanych wywiadach dla niemieckiego _ Welt am Sonntag _ i hiszpańskiego _ ABC _, że państwa zachodnie były nadmiernie powściągliwe wobec Moskwy w kontekście konfliktu na Ukrainie.

Twierdząco odpowiedział na pytanie _ Welt am Sonntag _, czy tego konfliktu można było uniknąć. _ Europa uczyniła za mało, by wpływać na zachowanie Rosji w różnych fazach tego konfliktu _ - powiedział.

Sikorski ujawnił, że gdy w zeszłym roku Moskwa wprowadziła bojkot handlowy Ukrainy, żeby ukarać ją za proeuropejski kurs, upraszał swych kolegów, by zaczęli działać. _ - Gdybyśmy wtedy pokazali Moskwie granice i zademonstrowali solidarność z Ukrainą, prawdopodobnie nie doszłoby do obecnej eskalacji _ - oświadczył w wywiadzie dla niemieckiej gazety.

Dodał, że Polska i inne kraje Europy Wschodniej wciąż przestrzegały Zachód przed ignorowaniem potencjalnego zagrożenia ze strony Rosji.

Szef polskiej dyplomacji zakłada, że po katastrofie malezyjskiego samolotu, najprawdopodobniej zestrzelonego pociskiem rakietowym odpalonym w terenów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy, dojdzie do dalszego zaostrzenia sytuacji.

_ - Musimy z tego wyciągnąć wnioski, także wobec tych, którzy wspierają separatystów _ - podkreślił.

Katastrofę malezyjskiego samolotu Sikorski nazwał niewyobrażalną tragedią. Powiedział, że po swej wizycie w Kijowie w miniony wtorek ostrzegał, iż separatyści dysponują nowoczesnymi pociskami rakietowymi ziemia-powietrze.

Podkreślił, że kiedy Ukraina zanotowała pierwsze sukcesy militarne na wschodzie kraju, Rosja natychmiast doprowadziła do eskalacji, wysyłając separatystom więcej i bardziej nowoczesnych systemów uzbrojenia. _ - Wyznaczone przez Europę czerwone linie zostały przy tym przekroczone _ - podkreślił.

W wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika _ ABC _ Sikorski powiedział m.in., w związku z katastrofą malezyjskiego samolotu: _ - To, co się dzieje we wschodniej Ukrainie jest wojną o niskiej intensywności, ale eskalującą. Nikt nie może jej ignorować, gdyż dotyka ona i zagraża całej Europie, nie tylko jej wschodniemu bastionowi, który my stanowimy _.

_ - Musimy być świadomi, że od kiedy rozpoczął się ten ukraiński kryzys w październiku ubiegłego roku, nasza reakcja, jako Zachodu, zawsze była niewystarczająca, by wpłynąć na sposób postępowania Rosji. To musi się zmienić _ - podkreślił.

Sikorski odniósł się również do sugestii dziennikarza, że prezydenta Rosji _ kusi poszukiwanie poza granicami Rosji rozwiązania kryzysu i problemów z wewnętrzną opozycją _.

_ - Dlatego tak istotne jest, byśmy tym razem właściwie zareagowali. By sankcje okazały się skuteczne i by przekonały Putina, że są inne drogi. By mu unaoczniły, że ścieżka, którą obrał jest nieopłacalna, co więcej - kontrproduktywna. Sankcje i podjęte środki powinny stanowić solidny argument dla Rosji, by zobaczyła, że zmiana zachowania zostanie jej zrekompensowana _ - ocenił minister.

Na pytanie, czy NATO jest dla Polski gwarantem bezpieczeństwa, szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Europa _ musi poważnie traktować swoje bezpieczeństwo _ i _ nie może wiecznie zależeć od parasola ochronnego USA _.

_ - My w Polsce nie jesteśmy i nawet nie możemy czuć się bezpieczni. A to dlatego, że nasz sąsiad padł ofiarą agresji. Dlatego oczekujemy, że podczas szczytu NATO w Walii zostanie przyjęty zasadniczy pakiet gwarancji dla naszego bezpieczeństwa. Im więcej wyrazów solidarności otrzymamy od naszych sojuszników, tym bardziej będziemy gotowi do brania udziału w zagranicznych misjach, leżących w interesie całego kontynentu. Misjach, w których mamy już długie tradycje intensywnej obecności _ - dodał Sikorski.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziś dowiemy się czy nowym szefem unijnej dyplomacji będzie Polak? Merkel niepewna Według doniesień prasowych niemiecka kanclerz miałaby namawiać do kandydowania na to stanowisko Donalda Tuska.
Sikorski w sądzie. Ujawnienie raportu ABW Skutki ujawnienia informacji o tzw. incydencie gruzińskim dziś są żadne, w 2008 r. były nieprzyjemne, ocenił szef MSZ.
Rosjanie brali udział w aferze podsłuchowej? Nietrudno znaleźć związek między ujawnieniem nagrań , a zaangażowaniem Polski w pomoc Ukrainie czy budowanie koalicji przeciwko ''rosyjskiemu rewanżyzmowi".
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)