Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prokurator generalny
07.10.2009 13:32

Emocje wokół rozdzielenia funkcji ministra od prokuratura

PO, PSL i Lewica za odrzuceniem prezydenckiego weta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

Posłowie PO, Lewicy i PSL opowiedzieli się podczas debaty w Sejmie za odrzuceniem weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego do noweli ustawy o prokuraturze, rozdzielającej funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Za utrzymaniem weta jest PiS.

Głosowanie nad wetem prezydenta odbędzie się jeszcze podczas bieżącego posiedzenia Sejmu.

Prezydencki minister Andrzej Duda, uzasadniając weto Lecha Kaczyńskiego, tłumaczył że prezydent ma wątpliwości czy ustawa poprawi funkcjonowanie prokuratury.

Poseł PO Sebastian Karpiniuk mówi, że politycy PiS od kliku dni grzmią, że jest polityczny nacisk na prokuratorów, a z drugiej strony nie chcą przyjęcia ustawy która ma to zmienić.

Poseł SLD Ryszard Kalisz mówi, że to jakie możliwości daje obecnie obowiązująca ustawa, pokazały już rządy Prawa i Sprawiedliwości, dlatego Lewica zagłosuje za odrzuceniem prezydenckiego weta.

Z sejmowej arytmetyki wynika, że prezydenckie weto przepadnie, bo za jego podtrzymaniem głosować będzie jedynie Prawo i Sprawiedliwość.

| Rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości |
| --- |
| Zgodnie z ustawą nastąpi rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.Prokurator generalny ma być od 2010 r. powoływany przez prezydenta na jedną sześcioletnią kadencję spośród dwóch kandydatów. Mają ich wskazywać Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratorów. Prezydent będzie mógł odwołać prokuratora generalnego przed końcem kadencji, m.in. gdyby został on skazany lub złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Przewidziano likwidację Prokuratury Krajowej i wprowadzenie w jej miejsce Prokuratury Generalnej. Prokuratora Generalnego będzie mógł także odwołać Sejm na wniosek premiera większością 2/3 głosów - gdyby premier odrzucił jego roczne sprawozdanie lub gdyby _ sprzeniewierzył się on złożonemu ślubowaniu _. |

Na zdjęciu minister sprawiedliwości Andrzej Czuma

Tagi: prokurator generalny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz